View Single Post
  #1500  
Vechi 05.03.2019, 05:20:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Demetrica hai arata o dovada a darwinismului ca de mult caut pe cineva sa-mi arate o dovada si nu gasesc.
Vezi versetul zilei de duminica( https://www.crestinortodox.ro/forum/...746#post663746 )
, poate ti-l amintesti de la liturghie:

34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.(Mt25,34)

"Imparatia cea pregatita voua" este lumina zilei intai. De ala bun inceput, inainte de toate, Dumnezeu a randuit ca scop(sau ca ... "cenzura") mantuirea, astfel ca orice s-ar petrece in Univers sa se inscrie si sa se canalizeze spre aceasta randuiala; de aceea se iarta greselile pentru ca scopul sa se implineasca, n-are cum sa fie altfel.

N-am zis nicaieri(nimeni n-a zis) ca teoria evolutiei e stiinta.

P.S. Daca nu consideri ca versetul(Mt25,34) este o dovada a evolutiei, atunci uita-te in oglinda; tu esti de asemenea o dovada.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Așa, așa, potrivește-le ca nuca-n perete, nu că ar fi prima dată. Tu fiind ăla credinciosul?
Versetul (In20,27) ti l-am afisat ca sa fii cooperant cu mantuirea, nu s-o respingi(fii credincios, nu necredincios), dar tu sa faci cum te simti impacat cu constiinta ta.
Daca te "ascunzi" in creatia de 168 de ore(7 zile X 24 ore = 168), atunci inseamna ca astepti de la Dumnezeu mntuirea ta, nu de la tine; Il responsabilizezi pe El, nu pe tine.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Omul a fost creat de Dumnezeu, da sau nu?
Omul a rezultat din creatia lui Dumnezeu conform planului Sau si toata creatia urmeaza acelasi traseu spre mantuire, dar Dumnezeu n-a creat omul prin metoda "hocus-pocus" intre orele 120-144.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote