Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #89  
Vechi 31.07.2021, 22:58:07
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Interesante și citatele acestea ref la ispită:

Cartea judecătorilor cap.3:1
Iată popoarele acelea pe care le-a lăsat Domnul ca să ispitească prin ele pe Israel și pe toți aceia care nu cunoșteau toate războaiele Canaanului;

Cartea judecătorilor cap 2
21. De aceea nici Eu nu voi mai izgoni de la ei nici unul din acele popoare pe care le-a lăsat Iosua, fiul lui Navi, în țară, când a murit,
22. Ca să ispitească prin ele pe Israel și să vadă de va ține el calea Domnului și de va umbla pe ea, cum s-au ținut părinții lor, sau nu"
Simbolismul este disciplina mult folosita in astrologie si in exprimarile vizionarilor(proorocilor), astfel ca si Scriptura face muulta referire la simboluri, iar popoarele sunt dpmdv un simbol foarte puternic pentru ca este un substantiv de "plural", se refera la multi, cati sunt intr-un popor, poate se refera la obiceiurile acelor popoare, la cultura lor.
Ar trebui cautat intr-un dictionar definitia popor sau Canaan pentru a intelege mai exact versetul.

Am aflat(fara simbolisme) citind Isaia cap 39(8 versete), ca israelienii au fost dusi in robie in Babilon de... averea lui Iezechia, regele lui Israel, care a investit in Babilon averea sa si a celor mai bogati israelieni, numai cei bogati au fost "dusi" in robie, iar cei saraci au ramas in Iuda. (Int. Suzanei1,1.4),(Neemia1,3), (Ieremia39,10).
In Babilon au fost "robi" ca si in Egipt, robi ai profitului financiar; si in SUA, astazi, tot "inrobiti" sunt.
Cui nu-i convine sa sacrifice din cand in cand sangele unui vitel ca sa se curete de pacatul "robiei"?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote