View Single Post
  #3  
Vechi 22.04.2011, 14:35:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Atat de mult s-a coborat pe Sine, atat de mult S-a smerit incat a suferit cu adevarat. Ar fi ridicol sa credem ca Hristos nu a simtit nimic pe cruce, ca a fost lipsit de suferinta. Tocmai suferinta, traita evident din iubire, L-a facut sa spuna: Dumnezeule pentru ce M-ai parasit?
Salut Costel,

Este adevărat ce spui. Hristos le-a răbdat pe toate, inclusiv durerea extremă cauzatoare de moarte. Ceea vreau să subliniez este că nu suferința fizică a Mîntuitorului ne împacă pe noi cu Tatăl, ci asumarea conștientă a păcatelor umanității de către Hristos în timpul celor șase ore de agonie. Așa îmi explic sensul cuvintelor citate de tine mai sus, pentru că Omul a fost copleșit de răutatea lumii, a mea și a tuturor păcătoșilor dintotdeauna. Aceasta s-a făcut din dragostea Sa nesfîrșită, s-a făcut de bunăvoie și în felul acesta Creația întreagă a fost desăvîrșită [din nou] în momentul în care, cu ultima suflare, Iisus a rostit: "Săvîrșitu-s-a!"

Pentru mine, ca și creștin-ortodox, este esențial să înțeleg corect sensul Jertfei de pe Golgota. Și mi-aș bucura să discut mai mult pe tema asta cu voi, dacă aveți timp.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote