Subiect: O intrebare
View Single Post
  #9  
Vechi 25.02.2010, 19:18:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

A existat o înțelegere pe vremea lui Cuza, când Biserica a fost spoliată de bunurile ei din care trăiau preoții (Cuza a făcut reforma agrară pe averea Bisericii), înțelegere potrivit căreia preoții urmau să primească salariu de la stat și anume astfel: preoții care aveau doar seminarul un salariu egal cu al unui învățător care avea Școala Normală (=Liceul pedagogic), preotul cu facultate un salariu egal cu un profesor de gimnaziu, iar episcopul un salariu egal cu un profesor universitar.

Eu știu sigur salariul preotului meu, deoarece am fost la ședința Curiei Parohiale de stabilire a bugetului: 950 de RON pe lună în mână. Salariul său se face venit la bugetul parohiei, împreună cu alte venituri pe care le are din taxe (botezuri, nunți, sfeștanii etc) și cu celelalte venituri. Preotul primește cât consideră Curia, care anul trecut a considerat ca să primească 1200 de RON pe lună. Pe lângă preot, mai avem un cantor (care funcționează ca om la toate: clopotar, etc), care a primit 600 de RON pe lună și o femeie care a primit 300 de RON (avem contract part time cu ea). 150 de RON pe lună se mai duc pe contabilitate.
De la stat am primit: salariul de 950 de RON al preotului, un ajutor de 20 000 de RON forfetar de la Min Culturii destinat refacerii picturii. Cererea de salarizare a cantorului a fost respinsă, pe motiv că nu sunt destui oameni în parohie. În parohiile mari însă, și cantorul poate primi ceva de la stat.
Reply With Quote