View Single Post
  #24  
Vechi 14.12.2013, 01:20:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Konijiro, bine ați revenit pe forum!
Mă bucur că ați propus spre dezbatere câteva aspecte interesante, oferindu-mi astfel ocazia de a posta anumite idei, care ar putea fi utile - sper - atât pentru dvs, cât și pentru alte persoane care au aceleași nelămuriri și obiecții.
Vă voi răspunde foarte succint, schematic, având extrem de puțin timp la dispoziție în acest moment.
1. Am folosit sintagma "Biserica lui DUmnezeu" nu în sens instituțional (Patriarhia BOR etc) și nici măcar confesional.
I-am imclus pe toți creștinii care au suferit pentru Dumnezeu, pentru Hristos, în perioada regimului totalitar de tristă amintire (așa cum am și precizat, în mesajul de deschidere a thread-ului, că mă voi referi și la creștini de alte confesiuni).
În sens teologic, Biserica este comuniunea tuturor celor care au aceeași credință în Dumnezeu (nu este doar o instituție), fiind constituită din clerici și laici credincioși împreună.
2. Ați scris așa: "Cati dintre respectivii credinciosi au avut legaturi legionare? Sau au fost suspectati de asemenea legaturi si/sau activitati?"
Ați formulat două întrebări distincte:
a. Câți au fost legionari?
Nu știu să menționez un procent exact. Trebuie cercetat "sine ira et studio". Cert este că NU TOȚI!
b. Câți au fost suspectați de activități legionare. Cred că toți sau, oricum, peste 80% dintre cei persecutați. Foarte mulți dintre ei au fost suspectați pe nedrept... sau nici măcar suspectați, ci acuzați de legionarism, ca pretext al arestării lor (de vreme ce, din motive propagandistice, regimul nu putea recunoaște faptul că organizează persecuții religioase și subminează libertatea de conștiință a cetățenilor).
Câți n-au fost legionari? Enorm de mulți! De exemplu, mulți dintre profesorii universitari teologi persecutați, precum pr. prof. dr. D. Stăniloae, prof. Theodor M. Popescu (care a luat chiar atitudine împotriva legionarilor în 1938) etc etc. Să nu-i uităm nici pe membrii mișcării teologice Rugul Aprins, persecutați doar pentru "crima" de a discuta pe teme teologice, fiindcă nici aceștia nu au avut vreo legătură cu legionarismul.
Acuzația oficială formulată împotriva membrilor acestei mișcări duhovnicești a fost: "activitate mistică ostilă".
3. Ați mai scris: "BOR, care a colaborat bine mersi cu regimul comunist criminal..."
Iar confundați credința cu instituția și iar faceți, chiar și în privința instituței, generalizări nejustificate.
Da, au existat, din păcate, colaboraționiști din rândurile clerului.
Dacă doriți, putem discuta și despre acei trădători ai lui Hristos, dar pe alte topic-uri.
Acest topic le este dedicat creștinilor persecutați, membrilor Bisericii, iar nu trădătorilor acesteia (adică nu dușmanilor Bisericii infiltrați în interiorul ei).
Oricine Îl reneagă pe Hristos (chiar și-n mod indirect, cooperând în orice fel cu un regim ateu) își pierde calitatea de membru al Bisericii (chiar dacă "oficial îi merge bine").
Oricine își trădează semenii este un trădător al lui Hristos.
Ce cred foștii colaboraționiști despre martirii din închisori? Nu știu și, sinceră să fiu, prea puțin mă interesează... nu sunt specializată în psihologia criminalilor și trădătorilor.
4. Da, a fost antireligios și da, a fost, așa cum ați scris și dvs, un regim criminal.
În chiar primul meu mesaj, am menționat numele mai multor asemenea creștini persecutați (unii dintre ei foarte cunoscuți) și am postat un link dedicat lor. Vă sugerez să vă interesați... doar pentru a afla lucruri deosebit de interesante și impresionante despre niște oameni care au suferit, ani sau chiar zeci de ani, pentru convingerile lor.
Se vor fi construit biserici, poate... deși personal știu doar despre demolarea a zeci de locașuri de cult creștine (multe dintre acestea fiind inclusiv monumente istorice). Chiar dacă este așa, la ce folosesc bisericile și slujbele religioase, când zeci de mii de creștini (clerici, monahi și simplii credincioși) zăceau în închisori? A, era să uit: și în spitalele de psihiatrie (după 1964), pentru că aveau "delir mistic"...
5. "Despre Facultatile de Teologie care au functionat pana in '89 ce putem spune?"
În perioada regimului comunist, nu au existat facultăți de teologie.
Da, este exact așa cum ați citit.
Încă din primul an al instalării regimului comunist (1948), toate facultățile teologice au fost excluse din universități, continuând să funcționeze doar ca institute teologice de grad universitar, aflate în subordinea BOR și, evident, sub permanenta supraveghere a autorităților de stat.
Foarte mulți profesori universitari teologi au fost arestați, unii dintre ei murind chiar în închisoare (precum pr. Ilarion Felea) sau în condiții suspecte (cum a fost cazul prof. Teodor M. Popescu). Doar câteva exemple de teologi persecutați: pr. Dumitru Stăniloae, pr. Ilarion Felea, pr. I. G. Savin, prof. T. M. Popescu etc.
Au fost prigoniți și arestați toți profesorii de mistică (disciplină eliminată din institutele teologice de către "comisia de raționalizare a învățământului" încă din 1948), cu excepția lui Nicolae Mladin care, ulterior... a făcut ce a făcut și a ajuns mitropolit.
Au fost persecutați, de asmenea, profesorii de Apologetică.
Și exemplele pot continua.
În institutele teologice era cu desăvârșire interzisă predarea filosofiei, pentru ca nu cumva teologia să fie asociată cu un domeniu admis în universități.
Mai doriți exemple concrete?...
Mai am foarte multe!...
6. "Justinian Marina a iesit vreodata la lumina..."
Nu mă interesează pe acest topic problema personalității controversate a lui Justinian Marina.
Este o temă interesantă, dar care ține de un alt topic.
Acesta este dedicat celor care L-au mărturisit pe Hristos și au suferit pentru El.
7. "Deci cum iti permiti sa denumesti regimul asta ateu si antireligios..."
Așa cum se "lăudau" înșiși comuniștii că sunt atei, "eliberați" de orice "obscurantism religios".
8. "...greco-catolicii ce sa mai zica?
Da, mulți dintre ei au suferit pentru convingerile lor religioase și mă bucur sincer că i-ați adus în discuție.
Domnul să-i odihnească în pace!
Desființarea abuzivă a BRU în 1948 și persecutarea sălbatică a acelor creștini - iată încă o dovadă (dacă mai era necesar) a "anticreștinismului comunist" (după titlul unei conferințe susținute de către prof. Teodor M. Popescu în 1943 - conferință pentru care a plătit scump... cu ani de închisoare).
Vă salut cu respect!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote