Subiect: PROPUNERE
View Single Post
  #137  
Vechi 17.01.2008, 14:40:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Biserica a avut intotdeauna atitudine contra avortului. Ioan Gura de Aur mi s-a parut in cateva randuri extremist si cu tot respectul fata de credinciosi acel sfant mi s-a parut rautacios si fara pic de cunostiinta a lumii. Avorturl, din nefericire, este o necesitate a societatii. Am spus din nefericire.

fiecare individ are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul sau. Dzeu ofera liberul arbitru. Insa in Romania avortul este o boala sociala. Avorturile se fac pe banda. Fara consiliere medicala, psihologica. Te duci la ora 9 si ieis la ora 10. Si ai mai facut un avort. Aceste lucruri nu se intampla in nici o alta tara europeana, oricat de liberale ar fi ele.

Usurinta cu care se poate face un avort indeamna chiar la suportarea lui. Cred ca este o alta grota in sistemul legismativ si medical romanesc. Consider ca pentru un avort ar trebui sa existe un dosar special al fiecarei persopane (care urmeaza sau doreste unul) in parte. Sa existe o evaluarea fizio-psihologica anterioara, consiliere. Sa ii fie prezentate persoanei plusurile de a fi mama si minusurile de a avorta.
Am inteles ca ai subliniat ca avortul este o necesitate din nefericire, insa mi se pare inuman si imoral sa consider omuciderea ca fiind necesara. Sfantul Ioan Damaschin spune ca este mai important sa vorbesc despre "a fi" (oricum), decat despre "a nu fi"(deloc).
Reply With Quote