View Single Post
  #12  
Vechi 21.11.2020, 10:29:06
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până acum n-ai răspuns cu ce-i ajuți tu pe bătrânii singuri, înfometați, cum combați tu foametea din Africa și mai ales de ce tot lansezi, din nou și din nou aceleași subiecte în care să găsești vinovății colective ?

Te-a pus pe tine cineva purtător de grijă, ți-a dat ție autoritatea morală să ne arăți pe noi cu degetul că suntem ticăloși dacă mâncăm carne în afara posturilor ?

Ești tu sfânt Sinod să stabilești rigori mai aspre decât sunt deja ?

Ai măturat măcar frunzele toamna asta din jurul blocului ?



Și ce-ai vrea să spună Patriarhul, are mii de predici, tu te-ai oprit la câteva și le-ai făcut teme centrale.

Eu văd că majoritatea creștinilor practicanți reciclează, fac curat, parohiile sunt curate, nu aruncă pe jos, au grijă de bătrâni, am văzut mergând pe stradă chiar și după o întrunire de pocăiți pe un teren au lăsat curat în urma lor și erau sute de oameni, deci sunt oameni curați și mulți dintre neoprotestanți, nu doar ortodocșii practicanți.

Poate nu astea sunt temele centrale prioritare care țin de mântuirea noastră dacă noi le îndeplinim deja, mă judecă pe mine Dumnezeu că am tăiat un pom care stătea să cadă sau că am mâncat carne în afara posturilor ?
Nu sunt perfect,că și tine.Toti suntem oameni păcătoși sub o formă sau alta.Fiecare are părerile lui și concepția proprie despre viața.Nu trebuie să le impunem.Le putem afirma.E tot ce putem face.Daca rezonează cu celălalt asta ține de liberul arbitru al fiecăruia.
Eu nu îți fac ție procese de conștiință.Nici pe tine nu te ajuta să îmi faci mie.
Nu trebuie să iei lucrurile așa personal și înverșunat.Intentia mea nu este să lezez pe cineva într-un fel.M-ai înțeles greșit.Nu trebuie să lăsăm ego-ul să se manifeste, pentru că nu ajută pe nimeni.
Dacă te-ai simțit cumva neconfortabil,îmi cer iertare!

Revenind la subiect,in spatele bătrânilor care ajung în situația asta, indiferent ce fel de om a fost la viața lui,se află un suflet. De asta trebuie să avem milă!

Demn de toată cinstea este Părintele de la Mănăstirea Dumbrava,jud.Alba, împreună cu Maica Stareță și toată obștea.
Pe lângă ascultări și rânduiala de obște,se ocupă de copiii și bătrânii abandonați.Au propriul azil pentru civili.
Memorabila este o întâmplare cu un bătrân paralizat abandonat la poarta mănăstirii de către rudele acestuia,localnici ,care știau că măicuțele îngrijesc bolnavi.
In fața acestor eroi care îngrijesc bătrâni, oricât de dificili și arțăgoși sunt( unii oameni bătrâni și bolnavi se înrăiesc din cauza suferinței și singurătății,sentimentului de părăsire) nu poți avea decât un adânc respect!!!
Reply With Quote