View Single Post
  #22  
Vechi 18.08.2009, 15:39:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pacat este si intoleranta. Si in ceea ce spui este multa intoleranta.
Eu vorbeam aici numai de catolici, nu de alte confesiuni si secte care sunt mai diferite.
Daca ti-e asa rau si greu, atunci nu te duce la ei, nu te mai duce deloc la biserica. Fa cum crezi.
Si uite sa-ti mai spun ceva.
Imi spui cum te simti tu sufleteste intr-o biserica sau alta, ca e mai bine la ortodocsi etc.
Iti dau dreptate. In mare ma simt mai bine in biserica ortodoxa. Dar depinde de mai multe lucruri.
Dar am invatat sa ma rog si sa ma simt bine si bisericile catolice, daca altele n-am.
Nici bisericile ortodoxe cu preotii lor nu sunt toate la fel.
Nu te simti la fel in toate.
In strainatate sunt multe probleme si si bisericile ortodoxe, mai mari poate decat la catolici.
Sa vezi ce te apasa acele probleme, oamenii si preotii, care sunt atat de diferiti in tara. Si sunt ortodocsi.
Nu-s bani, nu-i cladirea ta (nici nu arata ortodoxa) si mereu sunt probleme cu banii de intretinere si...chirie, preotul are are mai multe biserici in grija, o gramada de oameni care trag de el, n-are bani, nu e platit (asa se spune) si trebuie sa mai munceasca.
Oamenii (credinciosii) sunt si ei mai altfel din cauza de necazuri si greutati.
Cum crezi ca te simti?
Biserica este acolo unde poti sa te rogi si sa te intalnesti cu Dumnezeu.
Mai multe nu mai spun.
Si da, am si eu coltisorul meu in casa unde ma rog (e ca un mic altar), dar asat nu exclude biserica, oricat de bine m-as simti sa ma rog numai acasa.
Reply With Quote