View Single Post
  #19  
Vechi 28.07.2012, 20:01:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
si eu ma uitam la testoasele ninja. Culmea e ca imi placeau!
Acum, dupa multi ani cautand desene pe net, am dat iar de ele.Asa ca le-am propus copiilor sa le vizualizam impreuna.
ei au fost de acord.Am reusit sa le vizualizam vreo 2 minute. Apoi, fetita cea mare mi-a zis:"Mami, schimba , te rog sunt asa de violente".
Atunci m-am mirat cum m-am putut uita la asa ceva. Dar probabil aveam o varsta mult mai mare decat au ei acum.
Si varsta, si e o chestie si de gusturi, acum daca are mai multe posibilitati sigur ca o sa aleaga ceva mai apropiat de felul ei de a fi si cat i s-a explicat si cat a reusit sa inteleaga pana acum din lumea in care traieste.
Daca nu i s-a facut pana acum instructiune despre raul potential din lumea in care traieste sigur ca din si o violenta justitiara va vedea doar violenta si nimic din justitie.

Cei care au ~30 ani isi aduc poate aminte ca eram bagati in priza inca de la gradiniti, invatati ca sunt oameni si oameni, parintii nu aveau timp sa ne urmareasca peste tot, si cand inveti ca sunt oamei rai incepi sa inclini si spre ceea ce iti ofera protectie in fatza lor, chiar si fictiv.

Citat:
Nu sunt de acord ca micutului trebuie sa ii prezinti realitatea asa cum este, ca sa nu aiba un soc mai tarziu.In lume se petrec crime, violuri si alte atrocitati.Asta nu inseamna ca copilul trebuie sa cunoasca aceste lucruri inca de mic.
Daca tu crezi ca poti sa-l urmaresti peste tot, nu vine niciodata singur de la scoala, nu-l lasi niciodata singur afara ..poate.

Dar o data si o data tot va afla cumva, si e bine sa afle intr-un mod educativ nu unul care sa-l marcheze pe viata.

Citat:
Din pacate sunt atatia adulti care nu mai vad nimic frumos in viata, care nu mai stiu sa se bucure de micile bucurii ale vietii. Si toate astea sunt remnisciente ale unei vieti maturizate prea devreme, ale raului patruns in viata omului prea devreme.
Poate confuzi pacatul ca act personal cu constientizarea existentei raului.
In timp ce primul intr-adevar te doboara, a doua, cu atitudinea si educatia potrivita este de un real ajutor in viata, lipsa putand duce chiar la prima situatie sau situatia de victima.
Reply With Quote