View Single Post
  #29  
Vechi 20.03.2015, 21:01:07
NARBONSIS NARBONSIS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2015
Mesaje: 5
Implicit Romano- catolic sau ortodox

Prima treapta a apropierii de dumnezeu este smerenia.....ceea ce ,draga igor,scuza-ma ....cam lipseste din discursul tau.
Si eu sunt ortodoxa si cred in mesajul clar si decisiv pe care acesta religie il are de spus in istorie,dar sa pretinzi ca toata lumea trebuie sa fie dupa chipul si asemanrea ta,este mai mult decat o trufie ,este necunoastere!
Toate razboaiele religioase din istorie s-au nascut si se nasc dintr-o mentalitate ca a ta:eu sunt cel mai bun....eu merit totul.nu,igor nu doar religia noastra exista pe mapamond si in istorie,ci multe alte variante de spiritualitate.....si stii de ce?pentru ca nu toti suntem la fel,nu toti avem acelasi profil genetic,nu toti avem aceeasi civiliztie......lumea este diversa...iar aceasta diversitate ii confera culoare....
Nu uita ca cei care au dus la rastignirea lui hristos, nu au fost in primul rand romanii....pagani,e adevarat,dar mult mai toleranti, ci extremistii clasei preotesti israelitiene.erau ei urmasii lui avraam?erau!aveau dreptul sa se considere indreptatiti sa poarte un razboi sfant impotriva paganatatii.....?si aici vine marea problema....ce-a spus marele preot ,care a fost principala acuzatie?ca iisus este prieten al romaniilor si,,vor venii romanii si ne vor lua tara.mai bine sa moara un om pentru popor decat sa piara tot neamul".
Scuza-ma ,daca ai fii trait in vremuriile de atunci,nu ai fii fost decat unul dintre acei fanatici....care postesc,se roaga,aduc ofrande ,dar uita un lucru esential:toleranta!
Cum iti permiti sa -ti bati joc de fratii tai din apus,care de-a lungul secolelor au nascut atatea vieti minunate si sfinte ,inchinate lui hristos!atatea pasaje memorabile pe care istoria nu le va uita niciodata.....
Cine esti tu sa iti permiti sa razi de slabiciuniile fratiilor tai......si sa faci
previziuni de tip apocaliptic......numai atata iti spun :daca satana va sta vreodata pe scaunul papal.....stii de ce o va face?
Pentru ca e cel mai pretios dintre toate scaunele preotesti!si asta ti-o spune o ortodoxa convinsa!
Reply With Quote