View Single Post
  #69  
Vechi 27.02.2017, 22:51:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu vorbesc de lucruri văzute și trăite. Totuși, nu pot abține să nu amintesc de faptul că aiurelile astea le putem întâlni la Essex, în Sfântul Munte, în mănăstiri de la noi din țară (eu cunosc 4 mănăstiri). Sunt susținute Părinți precum: IPS Siluan al Italiei, IPS Serafim Joantă, Rafail Noica, Petru Pruteanu, Ioan Ică, Marian Vild și mulți alții. Biserică nu este numai aceea de peste drumul tău.
Cum am spus, sunt doua lucruri diferite, ceea ce spune parintele Pruteanu (care repeta ce spunea un sfant colivar) si ceea ce spun unii care vor refornarea Liturghiei (printre care si diac. Ica), influntati de acea carte a preotului rus.
Parintele Schmemann spune de reintoarcerea la Biserica primara, o conceptie evident protestanta, gresita, asa cum observa chiar parintele Pruteanu: http://forum.teologie.net/viewtopic.php?t=1252#p11159
"Schmemann nu precizează ce înțelege el prin "Biserică primară". Dacă e să revenim la "Biserica primară", atunci trebuie să ignorăm 99% din textele noastre liturgice, inclusiv cele ale Liturghiilor Sf. Vasile și Sf. Ioan, precum și dezvoltarea absolut firească prin care a trecut cultului Bisericii în epoca Sinoadelor Ecumenice. Deci ideea de "Biserică primară" poate fi chiar foarte periculoasă în acest context!"
Reply With Quote