View Single Post
  #588  
Vechi 13.02.2013, 13:24:27
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca exista Dumnezeu putem explica orice. Dar asa cum ati prezentat dumneavoastra lucrurile se pare ca teoria evolutiei se explica prin ea insasi.
Intrebare : Daca eu citesc sa spunem despre un stup de albine fosilizat de acum 100 de milioane de ani, desi se crede ca florile au aparut acum 80 de milioane de ani. Iar oamenii de stiinta care discuta despre asta au urmatoarele opinii:
Primul : Descoperirea schimba lucrurile fundamental si probabil evolutia s-a desfasurat invers decat credeam noi.
Al doilea: Este exact ceea ce ne-am asteptat sa descoperim.
Dupa care citesc o poveste despre copaci si apoi aparitia florilor care intra in competitie cu pomii pentru atragerea albinelor.
Ce ar trebui sa fac/cred ? Sa astept sa cada oamenii de stiinta de acord ? Si dupa ce cad de acord, exista vreun motiv sa cred ca ei chiar imi spun adevarul ? O sa gasiti povesti de astea la tot pasul, "poate " si "probabil " sunt cuvinte foarte utilizate. De ce trebuie sa le transform eu in "sigur " ?
De ce daca vad un documentar despre un cuc de exemplu trebuie sa-mi imaginez eu cum toti cucii au murit in afara de unul care a gresit cuibul ? Si ala a transmis mai departe puiului informatia ca trebuie sa puna oul in cuib strain.
Sau toti iepurii au murit in afara uneia care si-a rupt blana de pe piept si a facut un cuib pentru pui. Dupa care puii au capatat si ei instinctul asta. E mult mai firesc ceea ce vorbesc Sfintii Parinti, despre priceperea fireasca pe care Dumnezeu a sadit-o in fiecare animal.


II.
1. Continentul Australia si speciile endemice (din faună si floră) si Arhipelagul Galápagos si speciile endemice (din fauna si flora) constituie, in continuare, o provocare pentru oamenii de stiinta. Particularitatile florei si faunei din Australia si Arhipelagul Galápagos sunt un mare semn de intrebare; intrebare la care deocamdata, raspunsul l-a dat doar Darwin.
<<Zeci de specii de animale sunt endemice (traiesc exclusiv pe teritoriul arhipelagului) de aceea "insulele vrajite" (las encantadas) sunt considerate un fel de muzeu si laborator natural.>>
http://www.descopera.ro/dnews/932568...lat-in-pericol

<<Darwin însuși scria: „Istoria naturală a acestor insule este foarte curioasă, și merita atenție. Majoritatea elementelor naturii sunt locale, nu se găsesc în alte locuri; există chiar și o diferențiere între populația diferitelor insule; deși toate arată o relație vizibial cu speciile Americii, chiar dacă sunt separate de acel continent printr-o deschidere oceanică lată de 5-600 de mile. Archipelago-ul este o mică lume, sau mai degrabă un satelit atașat Americii, de la care a obținut câțiva coloniști rătăciți, și a primit caracterul general al populației autohtone. Luând în considerare mărimea mică a insulelor suntem uimiți de numărul mare al viețuitoarelor indigene și al ariei lor restrânse. Observând craterele aflate pe fiecare înălțime, și granițele evidente ale majorității râurilor de lavă, deducem că într-o perioadă apropiată geologic oceanul acoperea totul. Prin urmare, atât în spațiu cât și în timp, părem a fi aduși ceva mai aproape de acel mare moment – acel mister al misterelor – prima apariție a unor noi ființe pe acest pământ.>>
http://greenly.ro/biodiversitate/via...ula-galapagos/



2. Citind ce ati scris cred ca ar fi bine sa mai deschideti niscaiva carti de biologie – si nu numai- asta doar in situatia in care va propuneti sa faceti comentarii in acest domeniu.
3. Bineinteles ca existenta lui Dumnezeu si credinta in El explica totul. Dar ceea ce se intampla acum mi se pare lipsit de sens: sa explici credinta cu argumente stiintifice si invers. Incercarea nu foloseste nici stiintei si nici credintei in Dumnezeu; daca exista CREDINTA in Dumnezeu, aceasta n-are nevoie de dovezi de niciun fel (sau...bine ar fi sa credem pur si simplu, asa cum ne spune Mantuitorul Iisus Hristos):

<<Deci i-au zis ceilalți ucenici: „L-am văzut pe Domnul!“ Dar el le-a zis: „Dacă nu voi vedea eu în mâinile Lui semnul cuielor și dacă nu-mi voi pune degetul meu în semnul cuielor și dacă nu-mi voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede“. >>Ioan 20, 25

<<Apoi i-a zis lui Toma: „Adu-ți degetul tău încoace; și vezi mâinile Mele; și adu-ți mâna ta și pune-o în coasta Mea; și nu fi necredincios, ci credincios!“ Răspunzând Toma, I-a zis: „Domnul meu și Dumnezeul meu!“
Iisus i-a zis: „Pentru că M'ai văzut, ai crezut; fericiți cei ce au crezut fără să fi văzut!“ >>
(Ioan 20,27- 29)

<<căci umblăm prin credință, nu prin vedere...,>>(2 Co 5,7)

<<pentru ca încercarea credinței voastre – mult mai scumpă decât aurul cel pieritor, dar lămurit prin foc – să se afle spre laudă, mărire și cinste la arătarea lui Iisus Hristos
pe Care-L iubiți fără să-L fi văzut; întru Carele crezând fără ca încă să-L vedeți, bucurați-vă cu bucurie de negrăit și preamărită, dobândind sfârșitul credinței voastre: mântuirea sufletelor.>> (1Petru 1, 7-9)

Deci, ideea ar fi:
Stiinta si credinta in Dumnezeu pot sa vietuiasca fara sa se excluda. Dovada: asta se intampla, cu ceva accidente din cand in cand, de mai bine de 2000 de ani, de cand Mantuitorul Iisus Hristos, „care pentru noi oamenii si-a noastra mantuire, S-a pogorat din Ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om.>>
Reply With Quote