View Single Post
  #6  
Vechi 27.05.2008, 23:09:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Acesta mi se pare cel mai bun raspuns:

volga



Mesaje: 62
Inregistrat in:
Octombrie 2006
Grup: Member

Mai 11th, 9:46 PM
Pentru Z. Lidia

1. Ceea ce Dumnezeu ingaduie, nu inseamna ca si accepta. Dumnezeu ingaduie actiunile oamenilor pentru ca nu-i considera pe oameni robi. Fiecare are dreptul la liberul arbitru. In virtutea acestui liber arbitru s-au produs toate relele de la pacatul protoparintilor pana acum. Liberul arbitru a permis oamenilor sa faca razboaie peste razboaie, sa-si asupreasca semenii, sa-i tina in robie. Daca um om este criminal, nu inseamna ca asa i-a fost scris, sau ca asta e voia lui Dumnezeu. Asta a fost calea pe care si-a ales-o si este in totalitate raspunzator pentru asta. S-a dus catre Diavol si a fugit de Dumnezeu.
Cred in continuare ca lista de asteptare este sinistra si ca omul se joaca de-a Dumnezeu. Daca eu ma rog sa obtin un ficat compatibil sau un rinichi, sau o inima compatibila cu mine&. Astea de unde vin? De la un om care a murit. Deci, in conlcuzie, eu ma rog sa moara cineva ca sa pot eu sa traiesc. Dar, intreb din nou, poti sa-i ceri lui Dumnezeu sa moara un om pentru tine? E o rugaminte CRESTINA?
2. Nimic nu se intampla pe pamant fara stirea lui Dumnezeu, sau fara ca Dumnezeu sa ingaduie asta. Nu inseamna ca tot ce se intampla pe pamant este si bineplacut lui Dumnezeu.
3. Dumnezeu stie tot ce descopera stiinta. Dumnezeu stie tot ce gandesc toti oamenii de pe pamant. EL este atoatestiutor si atotputernic. Crezi oare ca s-a bucurat tare cand STIINTA a descoperit fisiunea nucleara si oamenii de STIINTA au facut bomba atomica? Oare s-a bucurat Dumnezeu cand au fost lansate bombele de la Hiroshima si Nagasaki, atolul Bikini si celelalte care i-au urmat? Oare s-a bucurat Dumnezeu cand milioane de oameni au murit in lagarele de concentrare naziste, in gulagul sovietic sau in inchisorile comuniste? Nu tot ce se intampla pe pamant este voia lui Dumnezeu. NU asa a vrut Dumnezeu, asa a vrut omul.
4. Pamantul chiar a ajuns la capatul puterilor. Vezi: poluarea, incalzirea globala, bolile genetice, bolile incurabile ca HIV Sida, Alzheimer, cancerul, autismul, bolile CIVILIZATIEI, saracia crunta a milioanelor de oameni care traiesc in Africa si Asia. Si obezitatea, diabetul si toate bolile de nutritie si alcoolismul, drogurile etc. in tarile Civilizate. Crezi ca inundatiile din fiecare an din nordul Moldovei, si in general din tara noastra, n-or avea nici o legatura cu defrisarea salbatica practicata in ultimii 15-16 ani?
Bineinteles ca e o binecuvantare a lui Dumnezeu ca oamenii traiesc ceva mai mult. Sa ne amintim insa cam cat traiau oamenii in vechime? Cam cat a mai trait Noe dupa Potop?
5. Homeopatia este o specialitate medicala (e practicata de medici, persoane care au studiat medicina etc.). Dar si medicii care practica cu SUCCES fertilizarea in vitro, sunt persoane care au studiat medicina (obstetrica-ginecologie, biochimie etc.) si ei zic ca-i ajuta pe oameni. Este Biserica Ortodoxa Romana de acord cu aceste practici? Criteriile de aprobare/dezaprobare mi se par subrede sau sunt in afara principiilor crestine.
6. Tratamentul bolilor si intretinerea starii de sanatate prin reflexoterapie, acupunctura, presopunctura, bioenergie fac parte deja din medicina alternativa.
7. Daca omul bolnav este invidios pe cel sanatos, inseamna ca nu este crestin si nu accepta ca boala poate fi o cale de apropiere de Dumnezeu. (<Apasatoare este crucea bolii, Sfinte Nectarie, si inca si mai grea este atunci cand nu vedem in ea leacul trimis de Dumnezeu pentru tamaduirea sufletelor noastre. Cerandu-ti sa te rogi pentru inteleptirea celor care cartesc din pricina bolilor, te rugam sa le vii in ajutor, tamaduindu-i degraba, ca sa-ti cante impreuna cu noi&.> Acatistul Sf. Nectarie Taumaturgul, Icosul al VI-lea ).
8. Invidia- indiferent cum se manifesta si de ce - este un pacat.

Oare, de cate ori, de-a lungul timpului, Omul s-a numit Dr. Faust si semnand pactul cu Diavolul, s-a jucat de-a Dumnezeu?!

Reply With Quote