View Single Post
  #7  
Vechi 27.05.2008, 23:55:12
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

hmmm.... e de discutat aici... in primul rand organismul se adapteaza in functie de mediul in care traieste. asa ca nu e cazul sa facem o tragedie datorita a ceea ce se intampla in jurul nostru. apoi legat de faptul ca oamenii traiau 900 de ani pe timpul lui noe am ceva dubii, in sensul ca nu exista o dovada certa. biblia nu dovedeste lucruri ce tin de lumea fizica in special, cat mai ales partea spirituala, duhovniceasca. si apoi de unde stim noi cum se masura timpul in acel timp. nu se stie cum functionau calendarele si cum se socoteau anii. asa ca eu nu prea cred ca oamenii aceia traiau asa de mult... in fine, asta e doar parerea mea. apoi legat de fertilizarea in vitro si donarea de organe: imaginati-va ca va doriti din tot sufletul sa aveti un copil, doar ca natura nu v-a inzestrat cu aceasta capacitate, dar totusi exista posibilitatea aceasta. oare nu ati face orice pt a avea un copil al vostru, pe care sa il iubiti? sau imaginati-va ca viata voastra atarna de un fir de ata, oare nu ati face aproape orice sa mai traiti? mai ales cand stiti ca nu omorati pe nimeni. nu stiu daca aveti aceasta informatie, dar in afara de inima, celelalte organe se preleveaza dupa moarte. asa ca nu cred ca e vreun pacat. eu unul studiez la UMF si e o absurditate ca biserica sa impuna asemenea restrictii. impulsul de supravietuire exista in noi, Dumnezeu ne-a lasat cu el. altfel nu ne-ar mai fi pasat de viata noastra. iar atunci cand esti pe muchie de cutit credeti-ma ca sunteti in stare sa faceti multe pt a mai trai macar o zi. nu judecati daca nu sunteti in masura sa judecati.
Reply With Quote