Subiect: Canonul Cel Mare
View Single Post
  #4  
Vechi 14.03.2011, 14:40:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din lecturile pe aceasta tema, lecturi din cartile ziditoare in Biserica noastra, am desprins numeroase motive de oprire de la Sfanta Impartasanie si variate durate de timp pentru oprire. Pe de alta parte, un preot ortodox mi-a spus ca el nu vede motiv pentru a opri un om care cere sincer Sfanta Impartasanie. Eu doresc sincer si cu cutremur Sfanta Impartasanie dar sunt oprit mult timp conform canoanelor. Imi e greu sa astept, nevoia launtrica e reala, sunt nedumerit...
Iti inteleg durerea , dar toate sunt spre binele nostru ! Daca Duhovnicul te-a oprit te vei supune fara cartire , caci Sfanta Impartasanie o vei primi la timpul potrivit . Daca ai sa citesti din Parintele Cleopa , ai sa vezi ca Impartasania poate fi si prin rugaciune in BISERICA , prin participarea regulat la SFANTA LITURGHIE , dar ea nu poate sa fie inlocuita in nici un caz . Si eu am avut perioade cand am fost oprit , "m-am dat cu capul de pereti " , mi-am facut canonul , m-am trezit si m-am Impartasit ! Sunt oameni , chiar aici pe forum , care au fost opriti zece ani , si nu au disperat , nu au deznadajduit , ci au luptat si au INVINS ! Dumnezeu sa te lumineze in toate cele de trebuinta tie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote