View Single Post
  #1  
Vechi 07.05.2019, 13:31:57
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cuvântul contra Fiul

De ce se află Cuvântul lui Dumnezeu* în pieptul(sânul) Tatălui?

Aparatul respirator, pe langa functia de a asigura schimbarile gazoase necesare intretinerii vietii, are un rol hotarator si in actul vorbirii. In timpul EXPIRATIEI suflul atinge corzile vocale aflate in pozitie fonica si prin subordonarea acesteia se produce sunetul.
Deci cand vorbim, "vorbim din piept", si după iese cuvântul pe gură. Așa si Dumnezeu. Cand vorbește, vorbește din piept, unde se află Cuvântul Său. De aceea spune Ioan, că El(Cuvantul) a fost întotdeauna la Dumnezeu și ca era Dumnezeu, Cuvântul Său având putere creatoare. Dumnezeu a creat totul prin cuvant, adică a vorbit, iar procesul vorbirii începe din piept unde se află Cuvântul Său. E atât de simplu.

Dumnezeu ă născut propriul Cuvânt?

*Cuvântul lui Dumnezeu a fost dintotdeauna la Dumnezeu (logic). În momentul în care Cuvântul a plecat din pieptul Tatălui și s a întrupat atunci acel om a fost numit Fiul lui Dumnezeu. De ce? Pentru că are un început al existenței. Pe cruce a murit Fiul lui Dumnezeu, adică Fiul Omului iar Cuvântul s a întors înapoi în pieptul (sânul) Tatălui.

" Și acum, Tată, proslăvește-Mă la Tine însuți cu slava, pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea. 6 Am făcut cunoscut Numele Tău oamenilor, pe cari Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau, și Tu Mi i-ai dat; și ei au păzit Cuvîntul Tău"

Au păzit ce ? CUVÂNTUL TĂU... deci Cuvântul este ETERN , iar Fiul lui Dumnezeu este Omul în care Cuvântul a venit ca sa vesteasca numele Tatălui.*

Ați înțeles ? Pentru că la a doua venire, vine Tatăl în plină gloriei. Si dacă vine Tatăl vine evident si Cuvântul Său pentru că se află în pieptul Său. De aceea Pavel spune că în El se află toată plinătatea lui Dumnezeu ...Dar aici vorbim de a doua venire, pentru că la prima a fost doar Cuvântul...
Reply With Quote