View Single Post
  #10  
Vechi 11.05.2019, 18:15:03
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, n-am inteles. Eu am inteles ca "Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare.”" (Luca 21:27).

Deci:
-cine va veni la a doua venire ? Fiul Omului va veni. Isus Cristos. Dumnezeu adevarat si om adevarat.
-cum va veni ? Vizibil, fiindca Il vor vedea. Venind pe un nor. Cu putere si slava mare.

Maranata!
Biblia. Apocalipsa 1:8
[8]„Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul”, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.

*Biblia. Apocalipsa 4:8
[8] „Sfânt, Sfânt, Sfânt este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!”

Domnul Dumnezeu, în toată plinătatea Lui.

Sa vorbim de Tatăl. Perceptia pe care o are Tatăl în conștiința oamenilor, este de un Dumnezeu distant, bătrân și atotputernic omniprezent. Un fel de Zeus variantă crestinizata. Pentru ca filozofiei greacă...

Exista un verset în scriptură unde Tatăl vorbește despre El însuși.
*Biblia. Isaia 42:1
[1]Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.

Își găsește plăcere sufletul Meu. Asta spune Tatăl despre El însuși. Că este sufletul lui Dumnezeu. Ce inseamna suflet ? Totalitatea proceselor afective, intelectuale și voliționale (vointa- Tata faca se voia Ta). Tatăl are caracterul, voința, El e Cel care simte(rămâneți în iubirea Tatălui). El e Cel care are înfățișarea unui Om. În VT mai are denumirea de "Îngerul" Domnului, Domnul fiind Cuvântul ce se află în pieptul Său.

*Biblia. Exodul 3:2,4
[2]Îngerul Domnului i S-a arătat într-o flacără de foc, care ieșea din mijlocul unui rug. Moise s-a uitat și iată că rugul era tot un foc și rugul nu se mistuia deloc.
[4]Domnul a văzut că el se întoarce să vadă și Dumnezeu l-a chemat din mijlocul rugului și a zis: „Moise! Moise!” El a răspuns: „Iată-mă!”

Îngerul Domnului* -* Domnul* -* Focul

********* Tatăl******* -*** Cuvântul** -* Duhul Sfânt

*Biblia. 2 Tesaloniceni 1:7-8
[7] la descoperirea Domnului Isus din cer, cu îngerii puterii Lui,
[8]într-o flacără de foc, ca să pedepsească ...

Intr o flacără de foc, adică cum s ă arătat lui Moise. În toată plinătatea.

Iar în ceea ce privește a doua venire, să nu uităm că după înviere nu e recunoscut de ucenicii săi care au petrecut cu El 3.5 ani din viață. Iar Pavel amplifică această ambiguitate:

*Biblia. 2 Corinteni 5:16
[16] De aceea, noi nu mai știm de acum pe nimeni după trup; chiar dacă am cunoscut pe Hristos după trup, acum nu-L mai cunoaștem.

*Biblia. Ioan 4:37
[37] Căci în aceasta se adeverește cuvântul: Că unul este semănătorul și altul secerătorul.

*Biblia. Apocalipsa 1:5
[5]și din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel Întâi Născut din morți,

*Biblia. Coloseni 1:18
[18]El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, Cel Întâi Născut dintre cei morți, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietate.

*Biblia. Apocalipsa 3:12
[12] și Numele Meu cel nou.»’

Învierea reprezintă în chip tainic a doua venire.
Amin. Vino Doamne Dumnezeule în toată plinătatea Ta să împlinești sărbătorile de toamnă.

Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui și se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.

Ps. Scriptura a fost scrisă în asa fel încât cărturarii, fariseii si stapanitorii acestei lumi să nu o înțeleagă. "Piatra(nesocotită de "ziditori") care ajunge în Capul Unghiului (piramidă)"
Reply With Quote