View Single Post
  #22  
Vechi 10.02.2011, 16:07:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Așa este. Până la urmă cum o să poți evalua care este mai bun, în absența unui părinte văzător cu duhul? Eseul cred că e soluția cea mai bună, nici întrebări teoretice, unde nu vezi decât cunoștințele respectivului. Într-un eseu poți vedea nu numai cine a învățat, dar și rezonanța sufletească într-o oarecare măsură.

Deci în primul rând e singurul mod în care îi poți evalua.

În al doilea rând, cum ai precizat și tu, nu se poate practică fără teorie; ce-i drept, poți și să fii bun teolog, fără a fi un bun trăitor (chiar tu ești bun la teologie), dar nu poți fi un bun trăitor, dacă nu cunoști canoanele, rânduielile.
Și ce te faci cu cei care nu știu să scrie ceea ce simt în rugăciune și ceea ce percep întru Hristos? Crezi că oricare dintre cuvinte pot să cuprindă iubirea și măreția întâlnirii cu Hristos? Ce te faci cu cei care, chiar dacă simt ceva, nu pot exprima în scris, sunt doar buni oratori, sunt oameni care transmit frumos și minunat ce au de spus numai prin viu grai? A scrie un eseu necesită niște competențe pe care nu garantez că le au toți marii duhovnici.

Și nu mă refer la eseul de tip compunere din școli, de altfel, plictisitor de citit și chinuitor de corectat, mă refer la arta de a convinge pe cineva de ceva prin eseu; e greu, domniță, tare-i greu, chiar și pentru cei care sunt "cimentați" în învățătură. Nu toți suntem Cioran, adică artiști ai stilului fără fond.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote