View Single Post
  #3  
Vechi 31.10.2009, 21:48:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
<< Adică eu cum sunt, sunt împlinit, nu mai trebuie să am ceva ca să mă împlinesc , sunt mulțumit cu cât este . Știu că alții au mai mult , știu că alții pot mai mult, mă bucur că pot ei și ce nu pot eu, nu mă descurajează cu nimic pentru că viața nu se trăiește prin comparație și nici nu doresc să am ceva ce nu pot avea. Nu eu am venit pe lumea aceasta cu voința mea în situația aceasta de știrbire, de îngăduire, nu eu o să hotărăsc ceea ce urmează în cealaltă vreme a vieții mele și în veșnicie. Vreau ce vrea Dumnezeu cu mine ! >>
*- VA URMA
-Părinte Teofil, sunteți un om al bucuriei . Ce vă dă temei ca să fiți așa de optimist și tot timpul bucuros ?
<< Cred că toate lucrurile acestea sunt rezultatul vieții pe care am trăit-o. Am sesizat anumite lucruri ca fiind importante. Dacă am citit Noul Testament , m-am oprit la afirmații care țin de bucurie, am luat aminte la cuvintele Domnului Hristos care pun în atenție bucuria, am luat aminte la textele liturgice, m-am oprit în mod special în chestiunile care vizează bucuria și toate acestea mi-au format un orizont în minte, mi-au pus în atenție bucuria cu care m-am întâlnit în scrierile respective și după aceea cred că am avut și eu un fel de formare spirituală care mi-a pus în atenție bucuria. De exemplu, gândindu-mă la textele liturgice, faptul că am auzit la slujbă, "facă-se Doamne untdelemnul acesta untdelemn de bucurie , untdelemn de sfințenie, îmbrăcăminte împărătească, pavăză puternică, izbăvitoare de toată puterea diavolească, pecete nestricată, bucurie a inimii, veselie veșnică" , e deja un câștig pe care altul nu l-a luat în seamă cum l-am luat eu sau cum l-aș fi luat eu ". Și toate astea s-au adăugat cumva la sufletul meu și eu mai mult m-am trezit în lumea asta lucrător de bucurie, decât m-am format ca lucrător de bucurie. Deci sunt niște complexe de gând, niște complexe de simțire , niște complexe de mângâiere, niște lucruri pe care eu nu le-am determinat în general , ci mai mult s-a adăugat la ceea ce sunt eu. >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote