View Single Post
  #19  
Vechi 20.02.2013, 07:55:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mihailc zicea și bine le zicea (sublinierea e a mea):
Citat:
4. Ortodoxia este un set de reguli doar pentru creduli, adică pentru tonomatele pietiste. Pentru toți ceilalți este un mod de viață orientat spre Înviere.
Celebrul proverb citat de tine, folosit tot mai des de batjocoritorii credinței, își are originea într-un verset din Evanghelia după Matei 23:3 într-un context în care se referea la farisei: „Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.” . Pericolul fariseismului, adică a decalajului uriaș între mărturisire/învățătură și împlinirea ei în faptă/practică, amenință și afectează în permanență atât credibilitatea ortodoxiei cât și lucrarea în oameni a adevărului ei. De aceste grave consecințe ne facem vinovați, în măsuri variabile, cu toții, nu doar clerul. Probabil că doar încercând să facem ce zice popa o să ne dăm seama că noi nu suntem departe de ceea ce (ni se pare că) face el. Dacă studiem puțin modul cum funcționează sinaxa liturgică, observăm că nu doar preotul sfințește poporul, ci și poporul își transferă sfințenia în preot într-o interacțiune continuă în cursul căreia nu putem măsura cu precizie cine pe cine influențează mai mult. Prin urmare putem spune și că popa face ce face, fiindcă nici poporul nu se înghesuie întotdeauna să facă ce zice el.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote