View Single Post
  #120  
Vechi 15.10.2014, 19:14:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca am insultat pe nimeni (sau cel putin nu intentionat). In momentul in care aduci argumentul raului Iordan si lumina de la Ierusalim, nu ar trebui sa te simti ofensat cand ti se prezinta un punct diferit de vedere, cu videouri si mici experimente.
Si asta cum o traduci, sau te prefaci ca nu mai intelegi sensul cuvintelor? "Diferenta dintre noi este ca unii isi creeaza dovezile, folosind niste trucuri antice."
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Poate si altii ar fi ofensati de faptul ca tu crezi ca minunile lor sunt false/facute de diavol.
In primul rand acesta e adevarul, tu spui o minciuna. Daca eu spun ca un leu are patru picioare poate se simt ofensati cei care spun ca are zece picioare? Dar prostia asta se numeste corectitudine politica.
In al doilea rand, eu aduc dovezi, nu doar afirm ceva fara sa am habar, ca tine.
In al treilea rand, tu cred ca nu stii unde te afli. Citeste sus, se numeste forum ortodox, nu doar forum. Exista si alte forumuri, pe care eu te invit sa mergi, care nu sunt ortodoxe. Pe acest forum unul din punctele din regulament este sa nu denigrezi credinta ortodoxa (nu musulmana, atee, etc.): http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3
Dupa parerea mea tu ar trebui sa fii banat. Pentru ca nu esti ortodox, nici nu te intereseaza ortodoxia. Pana aici nu e o problema, poti sa-ti expui credinta, daca nu ne jignesti. Dar tu vrei si sa iti bati joc.
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sunt foarte multe "minuni", ca si in crestinism, in toate religiile. Stii mai multe minuni crestine, si mai putine din alte religii, pentru ca esti crestin (normal). Fiecare religie are preotii ei facatori de minuni, care se lupta cu celelalte religii sprijinite de diavol.
Inca odata arati ca si mesajele de le acest subiect iti este lene sa le citesti. Uita-te ce am scris pe pagina asta, doua mesaje mai sus, in mesajul pentur Corinusha.
Si, ca de obicei, spui lucruri fara sa le stii. Ce preoti sunt in alte religii? Si facatori de minuni. Tu cred ca nu ai citit niciodata ceva nu doar despre crestinism, dar nici despre vreo religie, in general. Te mai intre odata, ce cauti pe forumul ortodox?
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Normal ca nu cred ca minunile sunt reale, cum tu nu crezi ca cele islamice sau hindu sunt reale. Diferenta dintre noi este ca aceeasi parere o am si despre minunile crestine.
Eu nu am zis ca nu sunt reale. Daca tu nu crezi in minuni si spui ca totusi crezi in divinitate rad si paganii de tine. Zeul in care tu crezi e atat de slab ca nu poate face minuni. Nu cumva ti-ai facut un idol care seamana cu un om si nu are nicio putere? Si nu e posibil sa fii chiar tu? Oamenii isi pot face idoli din ei insisi, din mandrie.
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In legatura cu Parintele Paisie, da, o povestioara draguta, dar nu poate fi luata in seama (lipsa de dovezi, de veriditate, in plus a fost spusa de la om la om, cine stie cum au modificat-o). Este la fel de relevanta cum sunt aceste povestioare ale crestinilor convertiti la islam:
http://www.islamvirtue.com/2010/07/s...-to-islam.html
Si ce minune ai citit tu acolo? ca m-am uitat, povesteste cineva din SUA cum s-a convertit la islamism, nimic neobisnuit.
Si daca nu te intereseaza ortodoxia ce cauti pe forumul ortodox? Tu crezi ca ne intereseaza conceptia ta filozofica despre lume? Fiecare om are, si sunt peste 7 milarde. Poti sa crezi ce vrei, nu ne intereseaza, incearca sa te duci pe alte forumuri si sa ne lasi in pace.
Din ce spui tu esti de fapt ateu, dar nu ai spus adevarul de la inceput, zicand ca esti credincios. Culmea, chiar ortodox.