View Single Post
  #15  
Vechi 07.03.2009, 15:02:01
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Știu toată viața Părintelui am fost acolo la capelă o știu și pe fiica sa Sabina care din păcate a murit acum 3 ani ,așadar a fost un Sfînt al închisorilor ce a suferit mult , muncă silnică încercat foarte mult .De cîte ori mă duceam la sfinția Sa aveam norocul să găsesc cripta deschisă nici nu am cuvinte să scriu ce simțeam cînd îi sărutam dreapta .Vizavi de Preoții de mir (cu -har) aș vrea să scriu 2 experiențe frumoase legate de Duhovnici și să știți cît de minunat este Dumnezeu prin Sfinții săi! Întîmplător și nu am fost la2duhovnici -la care aș vrea să le aduc un omagiu .Evident că aveam un singur duhovnic, le-am cunoscut nu la acelaș interval de timp dar aș vrea să-i pomenesc pe amîndoi. Au fost Preoți de mir dar cu har !un exemplu așa cum afost și Părintele Ilie Lăcătușu.Preotul Ilie Ioan de la bierica Sfînta Vinere -militari și Părintele Ștefan-monah-biserica CeaușRadu .Acești oameni m-au susținut mult în viată pt că Pr Ilie avea și alte calități -avea multă răbdare , dragoste în slujba oamenilor milă compasiune și mai ales profesionalism .Cînd îmi dădea un sfat mi-l dădea din suflet -și mai ales liturghiile ,acatistele pe care le dădeam simțeam ajutorul rugăciunii sale -(harul său)desigur ,îmi aduc mereu aminte la greu.Pr Ștefan era la fel de blînd dar fiind călugăr ca mirean era mai greu A fost pt mine mentor ! a murit acum 7 luni -la fel nu am știut-pt că eram cu lucrarea de dilpomă-(am stat pț la Sfinția sa dar mai mergeam pe la biserica unde slujea - era bolnav , (bătrîn) Avea de asemenea multe daruri . Nu știu dacă o să mai am parte de duhovnici ca ei poate sigur pt că nu am știut să-i prețuesc !O spun pt cei ce au un astfel de duhovnic să-l prețuească! .Poate că unii ignoră acest mesaj dar poate o să fie de folos pt alții . nici nu am cum să le mulțumesc vreodată și nu am să-i uit , pt simplu motiv că au fost Preoți adevărați dar cu har?? poate că au știut cu adevărat ce înseamnă să fii înainte de toate Om și și-au însușit cu dragoste această misiune apostolat
Reply With Quote