View Single Post
  #8  
Vechi 24.03.2012, 21:24:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Este elementar ca un individ care nu sis cunoaste trecutul isi poate cu greu zidi un prezent/viitor stabil. Uneori, deloc. In cazul popoarelor, lucrurile sunt mai subtile, nesiguranta mai difuza, mai greu de observat, dar degradarea sentimentului de identitate si siguranta este mult mai greu de stopat. E ca si cu un copac mancat de carii sau termite, care se prabuseste dintr-o data.
Coreeenii, francezii, rusii, germanii, inca fac piese si filme inspirate din trecut. De exemplu, serialul coreean "Destinul regelui" este superb: prezinta cu adevarat oranduirea corecta, cea feudala, cu monarhia si onoarea la loc absolut de cinste... Ironic, americanii, care nu sunt un popor, ci o ciorba etnica gatita de masoni, fac filme despre trecutul altora, uneori chiar bune, culmea.
Noi, romanii, ca de obicei, aruncam cele bune la cos, mai ales la ordin strain. De ce nu o mai facem? Doar pentru ca din malefic de eficientul si balcanicul instinct servil stim ca stapanii aia adevarati, nu paiatele din partide, ne interzic tacit dar ferm asta? Pai trebuie sa ne purtam cu demnitate, sa facem pe niznaii si sa facem "cu obraznicie" si noi, nu sa ramanem la filmele facute pe vremea Regretatului.
Nu se fac filme pt ca nu intereseaza pe nimeni.
Eu sunt uimita si de nr. redus de carti istorice pentru copii, de ex.
De fapt, in afara de cartile lui D.Almas nu stiu altele.

Prin contrast, ca tot ai vorbit de americani, ei au sarbatori legate de evenimente istorice (ziua veteranilor, ziua presedintilor etc..plus altele "locale", care aduc in amintire diferite personalitati care au luptat pt drepturi civile etc..). In preajma acestor sarbatori copiii sunt datori sa citeasca despre aceste evenimente, sa faca rapoarte sau prezentari etc.. De ex. fiul meu in clasa a doua a facut deja vreo trei rapoarte despre presedinti, pt fiecare a trebuit sa citeasca macar o carte istorica (biografie), si la fiecare a muncit cateva zile.
Eu sunt uimita de importanta pe care americanii o acorda studierii propriei lor istorii. Mai mult, se studiaza si personalitatile minoritatilor culturale, cum sunt cele provenite din mediul hispanic sau afroamerican. (Ca si cum, o paralela, s-ar putea studia la noi traditiile si personalitatile rromilor.. (ca sunt cei mai numerosi).)

Se pare ca doar in Romania se doreste pierderea identitatii culturale.
Reply With Quote