View Single Post
  #10  
Vechi 22.04.2013, 20:09:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred ca o statistică interesanta ar fi despre câte unități au fost renovate după '89.
Am spus ca asta e o cu totul alta discutie. Dar cu siguranta nu asta e cea mai importanta. Daca vom avea tot confortul in scoli nu vom avea un sistem de invatamand mai eficient. Citisem un articol cu privire la rezultatele obtinute. Si concluzia a fost ca nu tin de confortul elevilor si nici de salariile profesorilor. Dar cu siguranta tin de profesori. Cand vom avea asa ceva vom avea si un sistem de invatamant performant.
Dar si profesorii, si preotii, si medici... nu pica din cer. Tot dintre noi sunt. Si conducatorii la fel.
Schimbarea societatii incepe cu fiecare dintre noi.

Si referitor la profesori: Exista profesori in varsta buni. Exista si acolo uscaturi. Destule. Dar sa privim spre viitor. Din nefericire putem sa generalizam. Profesori tineri cu "har" si pasiune nu prea sunt.
Cei care intra acum in sistemul de invatamant (ne referim la cel preuniversitar) sunt cei incapabili sa performeze in alt domenii. "Si asa nu stiu sa fac mai nimic. Ma duc acolo ca sa dictez dintr-o carte pot si eu". Grav. Foarte grav.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote