View Single Post
  #126  
Vechi 26.09.2014, 19:01:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Eu va recomand cu mare drag sa vizitati Vatra Dornei si Gura Humorului. Am sa pun si fotografii putin mai incolo sau maine.
Nu doar manastiri, ci si biserici.
In Vatra Dornei, Catedrala din parc si capela Sfintii Doctori fara de Arginti Chir si Ioan unde se afla o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului adusa din Rusia (care a scapat dintr-un incendiu) si pe care mi-a povestit o doamna de acolo ca a avut-o un doctor si a dat-o capelei ca un numar cat mai mare de credinciosi sa poata sa se inchine si sa se roage ei.
Mai este o biserica care era in constructie, langa o fosta sinagoga distrusa, cu hramul Nasterea Maicii Domnului si manastirea Sfantului Mare Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir. Orasul e mic, asa ca nu aveti cum sa nu va descurcati.
In Gura Humorului, biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena aflata in centrul orasului pe drumul ce duce spre Manastirea Humor cu icoana facatoare de Minuni a Maicii Domnului prin care s-a vindecat o fetita muta si surda din nastere si Catedrala Nasterea Maicii Domnului pe care chiar Maica Sfanta a cerut sa fie construita. Acolo au si o parte din moastele Sfantului Ierarh Nectarie din Egina si moaste a altor sfinti. Este tot in centrul orasului. Orasul e mic, deci cu siguranta va descurcati.
Doamne ajuta tuturor! O zi cu pace si binecuvantare tuturor. Amin.
In urma cam cu 40 de ani am fost prin Vatra Dornei si prin imprejurimi , sunt locuri binecuvantate de Dumnezeu !
Cu mare interes si bucurie astept sa postezi fotografiile promise si alte impresii de prin acele locuri.
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote