View Single Post
  #15  
Vechi 05.04.2012, 20:15:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Asa este ! Preotul de parohie duce greul comunitatii. Din pacate, la mine in parohie (nu dau nume) situatia este mai nefericita si necanonica. Pentru ca nu-s episcop nu este treaba mea, m-am reorientat la alt preot; nu-mi permit sa risc cu mantuirea mea si chiar a prietenilor pe care mai incerc sa-i apropii de calea mantuirii.

Bunica mea s-a vindecat de cancer facand canonul pe care l-a dat parintele Calistrat iar verisoara mea care nu reusea sa faca copii, i-a spus parintele ca o sa ramana insarcinata si o sa-l cheme Ioan pe copil. Stiti ce s-a intamplat ? A nascut exact in ziua de Sfantul Ioan Botezatorul. Pentru mine acestea sunt argumente suficiente, ca sa nu spun lucruri mari... Diavolul nu sta degeaba, are si el oamenii lui pe care-i agita impotriva parintelui; pe unii saracii din nestiinta, pe altii din rautate; au fost si sfinti care nu au fost de acord unii cu altii... si erau facatori de minuni, Dumnezeu ii asculta...

Cat despre care este mai bun... problema este pusa prost. Cine poate judeca asta ?! Asa oricine poate spune asta si rodul care este ? CEARTA, INVIDIA, TENSIUNILE etc. Aceasta este roada Duhului ? Mi se pare ca nu.

Fiecare alege ce este mai bun pentru el, cum randuieste Dumnezeu. Acuma desigur, sa nu fie impedimente canonice: erezie, pacate grele etc. pentru ca asa un preot ma indoiesc ca te poate calauzi la modul concret pe calea mantuirii: orb pe orb calauzind... Fereasca Dumnezeu !

Parerea mea.
Nu cunosc eventualele controverse legate de persoana parintelui la care faci referire, si nici nu doresc sa le cunosc.
Cand am spus ""Cat mai aproape.......sunt multi preoti buni langa noi"" ma gandeam ca e bine sa ai duhovnicul cat mai aproape de casa, chiar ca distanta vreau sa zic, iar acum chiar ca avem de unde cauta si gasi, la mine in cartier era mai intai o biserica, acum sunt cinci.
Reply With Quote