View Single Post
  #1  
Vechi 01.10.2015, 20:16:28
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit Atitudinea crestinului in momente delicate

In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

Desigur, nu este prima oara cand intalnesc pe internet insulte impotriva Bisericii si credinciosilor, dar acum am simtit a fi “picatura care a umplut paharul”… de regula, eu nu m-am intalnit cu astfel de situatii (atat de agresive) in realitate; dar stateam si ma gandeam: ce as putea face eu daca s-ar intampla ca toti cei din jurul meu sa inceapa sa aduca injurii Bisericii si credintei mele? cum as putea apara eu Biserica in momentele in care “ploua” cu injuraturi ? O atitudine ar fi “sa intorci si celalalt obraz” dar, totodata, exista riscul sa devii ignorant in aceste situatii (iar ignoranta este un pacat).
Reply With Quote