View Single Post
  #1  
Vechi 25.11.2009, 11:24:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question Acatistul Sfintei Cruci

Eu sunt un crestin ortodox convins, care-si face demnul crucii la rugaciune. Stiu si doua argumente biblice pentru cinstirea Crucii: 1 Corinteni 1, 18 si Galateni 6, 14. Sunt constient de puterea ei, care vine de la Dumnezeu. Toate bune pana aici.

Astazi dimineata devreme nu puteam dormi si am ascultat pe Trinitas o parte din acatistul Sfintei Cruci si am ramas nedumerit: pentru ce se tot repeta "bucura-te, Sfanta Cruce", "bucura-te preafericita" samd, ca si cum ar fi vorba despre o fiinta? Nu inteleg aceasta personificare a Crucii, careia i se atribuie merite, care este laudata, nu pricep lucrurile astea... Oare nu este Crucea altarul de Jertfa prin care ni s-au rascumparat pacatele? Este Crucea o entitate vie, adusa la viata de Dumnezeu, dar care nu face parte din categoria oamenilor si nici a ingerilor?! Ce inseamna toate acestea? Ma scuzati, dar trebuie sa inteleg o rugaciune daca particip la ea.

Abia astept sa vorbesc cu preotii pe tema asta, dar pana atunci astept cateva raspunsuri competente de la voi mai intai.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote