View Single Post
  #5  
Vechi 12.12.2010, 12:39:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt persoane care sustin ca le e mai bine acasa, rostesc ce vor si nu ceea ce indeamna Biserica sa fie rostit. De cate ori intalnesc persoane de acest gen, imi aduc aminte de Petru care se trudise toata noaptea sa prinda peste. Il intalneste pe Hristos si Acesta ii spune sa arunce mrejele in apa. Ar fi trebuit sa nu asculte, sa-si vada de drum, de vreme ce era pescar si cunoastea ca nu e timpul potrivit pentru pescuit. Dar asculta de Hristos si minune – prinde mult peste - corabia era gata sa se afunde. Asta ar trebui sa aiba in minte orice persoana care alege sa ramana acasa, risca sa ramana fara "peste", e doar truda, dar cand alege sa faca ce-I spune Biserica are parte de minune. Indrazniti sa participati la slujbele Bisericii, spre bucurie.
Nu uita un lucru insa: ceea ce i s-a intamplat lui Petru atunci si altor apostoli in situatii similare, nu a fost cu martori, cu public. Erau singuri, unul cu altul.
De ce oare?
Credinta este ceva f.personal, profund sufleteste. Este discutia personala, individuala a fiecaruia cu El.
Eu nu pricep biserica decat in sensul socializarii intru credinta. A ne aduna si face ceva in comun, in sprijinul aproapelui.
Si mai merg la biserica pentru ceea ce am nevoie de la preot.
Rugaciunea personala si cea comuna in biserica nu se pot inlocui si nici exclude.
In plus in biserica intervin oamenii intre noi si Iisus. Ne trebuie forta sa nu-i vedem si sa nu luam seama de ei, ca sa ne putem ruga, si cine, cati pot avea asta?
Distragerea atentiei este o mare incercare in biserica.
Eu acasa "vorbesc" mai bine cu Domnul, sunt mai aproape de El, de Maica sa, de sfintii la care ma rog. In biserica sunt discutii, neintelegeri, un preot e asa, altul altfel, stai acolo, nu sta acolo, fa asa, nu fa asa...si s-a dus linistea care iti trebuie pentru rugaciune.

Ca sa intelegi mai bine: cand te duci la medic, avocat, la spovedanie la preot, te trateaza tot singur. Ma rog, la spovedanie, mai sunt altii in jur si de aceea mie si acolo imi este greu (la catolici tot esti mai izolat dupa perdea).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote