View Single Post
  #10  
Vechi 05.09.2016, 18:13:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sa nu judecam pe nimeni. Mereu si mereu ne uitam in gradina altuia.
Si eu spun ca in post este vorba de jertfa, de a renunta la ceva placut.
Daca grecii traiesc cu ulei de masline, a nu-l consuma inseamna jertfa si deci post.
Si eu am auzit ca in unele locuri fructele de mare sunt de post.
Mie nu-mi plac si nu le mananc nici de dulce.

Si eu stiu ca postul fara ulei este numai pentru manastiri, la fel cum numai in manastiri se tine post si lunea.
Nu stiu, eu asa am fost invatata si sunt destui care stiu si fac asa.

Si daca este asa inseamna ca cel putin jumate din produsele considerate de post si sunt trecute si in carti cu retete de post, nu sunt valabile: salate, seminte (mai ales alea de floarea soarelui au ulei in ele), cartofi si alte legume prajite, halva, biscuiti, strudele si alte lucruri care sunt denumite de post si au ceva grasime (chiar vegetala) in ele, masline, nuci si tot felul de alune (si alea au grasime in ele), covrigi, paine etc.
Inseamna ca toate produsele de post din comert nu sunt bune, ca au totusi ulei.

Nu ai voie sa mai mananci nimic in post, pentru ca in orice, chiar si in fructe si legume exista grasime. Avocado este si el o leguma cu grasime in ea, deci nu avem voie s-o mancam in post.

Si mierea n-ar fi nici ea de post...

Nu stiu, eu vad in jurul meu ca lumea tine post normal cu ulei.
Mie nu-mi plac grasimile in general, de nici un fel, dar ele sunt necesare in mancaruri. Sunt inevitabile.

Si nu stiam ca veganii nu mananca nici ulei.

Si ma intreb atunci si altceva - produsele care se impart la parastase in perioade de post care mai sunt?
Si mai ales ce facem cu vinul? N-ar trebui sa renuntam la parastas si la el?
N-ar mai trebui sa fie parastase in post.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.09.2016 at 18:19:54.
Reply With Quote