Subiect: Postul
View Single Post
  #19  
Vechi 22.06.2008, 13:04:20
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Postul e post, dupa randuielile Sf Parinti care ne invata toate spre folos sufletului nostru... Nu stiu de ce ar fi mai pacat sa mancam peste in post, decat carne. Eu stiu ca peste nu putem manca decat cand scrie in calendar "dezlegare" sau e semnul acelui peste mic in dreptul zilei cand se poate, pt ca altfel ar fi fost zi normala de post. Cand putem manca si carne sau alte produse ce provin de la animale (lapte, oua, derivate din acestea) scrie "harti" - cum a fost vinerea trecuta, inainte de Postul Sf. Apostoli Petru si Pavel. Dar nici sa spunem ca mai bine renuntam sa mai tinem cu strictete la post, pt ca daca in inima noastra nu postim, nu e de nici un folos. Postul interior este responsabilitatea fiecaruia, nu cred ca avem dreptul sa dam sfaturi de genul asta. Poate si cel care nu se sileste mai mult in ce priveste postul duhovnicesc, ii va fi totusi aratata si importanta acestui aspect in primul rand, si isi va aminti ca trebuie sa se observe si pe sine cand posteste, sa-si vada patima si sa se lase de ea prin ajutorul acelui post. Dar nu trebuie uitate nici celelalte lucruri care sunt clare si pe care trebui sa le respectam asa cum au fost date, pt ca le facem toate pt Dumnezeu, dupa cum ne invata Parintii, care nu pun niste reguli doar asa ca sa mai tinem si noi un post acolo...
Reply With Quote