View Single Post
  #21  
Vechi 10.05.2009, 19:37:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu vad aici mai multe probleme:
1. Se tot spune ca barbatii au probleme, ca trebuie sa se fereasca de ispitele feminine si ca asta este rau.
Este rau cand se exagereaza cu ele, dar in anumite limite, ele trebuie sa existe. La oricare animal, cu mici exceptii, femela trebuie sa fie atragatoare si natura ii confera unele decoratiuni in plus fata de mascul.
Pur si simplu este vorba ca masculul trebuie sa aleaga intre ele, este acea lupta pentru cucerirea partenerului, cu care mai apoi se intemeiaza familia.
Nu este usor pentru femeie sa atraga un barbat si fetele sunt educate de mici in acest sens: "fata, tu trebuie sa te mariti." Trebuie sa fii ingrijita, frumoasa, atragatoare, sa-l cuceresti.
Un baiat nu se uita decat rareori la o fata care nu este frumoasa, ingrijita.
Cata suferinta nu provoaca asta fetelor. Exista atatea care nu sunt frumoase si greu isi pot gasi perechea, nu se uita nimeni la ele.
Pana sa ajunga la suflet, la caracter, omul vede infatisarea si este atras sau nu.
Si eu am suferit, nu m-am considerat frumoasa, nu-mi place sa ma machiez, imi place naturaletea.
Sigur exista si fete/femei frumoase natural, care n-au nevoie nici de farduri, nici de epilat, nici de cosmetica, de nimic. Dar astea sunt putine.
2. Da, o fata, dar si un baiat trebuie pregatit pentru familie, din toate punctele de vedere, caci si sexul si facerea de copii este importanta.
Trebuie sa stie amandoi sa fie impreuna, sa lupte impreuna, sa treaca impreuna prin bucurii si necazuri, mai ales prin cele din urma (boli, infertilitate, decese, saracie etc.). Din pacate inca nici acum parintii si societatea nu face nimic in acest sens. Inainte era pudoarea, acum ce scuza mai este? Se ajunge mult prea repede si de la nimicuri la despartire.
3. Preotul meu imi spune mereu despre femeia crestina a sec.21, care categoric este si trebuie sa fie altfel decat cea de acum 2000 ani.
N-am reusit inca sa aflu cum vede dansul asta, caci vesnic nu e timp sa discutam. Eu o vad ca pe o persoana moderata, deschisa spre amandou directiile, adaptata credintei dar si lumii in care traieste, fara exagerari in nici o parte. Cum sa faca asta fara sa cada in extreme, este greu si nu ne explica nimeni.
4. Mama crestina trebuie sa stie sa invete si pe copii credinta, treptat, fara forta si infricosare. Si preotii trebuie s-o ajute.
Dar mai exista si femeia crestina care nu poate fi mama. Ea ce menire are, va intreb eu acum?
Reply With Quote