View Single Post
  #10  
Vechi 28.05.2009, 16:12:59
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
[..]cum vedeti voi pe oamenii ca voi, ca noi, care au fost nascuti si botezati in alte confesiuni/religii, cum vedeti relatiile intre crestinii ortodocsi si celilalti.
Traiesc si lucrez in Germania de cativa ani si in jurul meu am si am avut multi oameni de alta ... convingere religioasa.
La inceputul timpului nu eram constient de Adevarul ce se afla in credinta noastra ortodoxa si traiam si eu ca si ceilalti colegi romani.
In ultimul timp am inceput a ma intrista pentru toti cei ce umbla dupa poftele vietii acesteia (de fapt asta sunt toate celelalte convingeri, inclusiv ateismul) si am observat ca s-a schimbat si ceva in mine: simt ca ii iubesc mai mult (suna ca in filme/povesti, dar nu stiu cum sa exprim in cuvinte).
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi ii considerati eretici pe cei de langa voi, pe vecinul, sau colegul, sau ruda de alta confesiune si ii urati?
Deci consider ca trebuie [COLOR=Red]sa-i iubim[/COLOR], nici intr-un caz sa-i uram!
Si, cu toate acestea, ii consider, cu toata convingerea, ca sunt eretici. Atata timp cat ei [COLOR=Red]nu vor[/COLOR] sa vada Adevarul ci alearga dupa pofte trecatoare, ei sunt eretici.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce vina au ei, ca unii au dezbinat cu secole in urma biserica crestina unica?
Din acest punct de vedere, nu au vina. Totusi un urias ce mananca multi oameni (conform Sf. Parinti) este nestiinta.
Reply With Quote