View Single Post
  #203  
Vechi 20.07.2009, 01:48:01
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Anca-Miha: N-o sa prinda! cunosc marfa! Oamenii nu pot fi in mod real obiectivi (nici eu nu sunt, faptul ca sunt mai obiectiva decat altii nu e decat o chestiune de nivel, exista multi altii mai obiectivi decat mine si chiar pe acest forum). Experienta mea extinsa (foarte!) in ale dialogului, zice ca oamenii fac ce fac si pana la urma tot sar de la idei la persoane, ca sunt mai "personale". Pentru multi planul ideilor necesita efort intelectual (uneori mare) si stim ca oamenii sunt foarte "iubitori" de efort (nu ca n-ar avea echipamentul mental necesar, dar consumul de energie pentru acest tip de efort e mult mai mare decat pentru efortul fizic sau orice alt efort). Saritul la gatul persoanei cu care nu esti de acord nu face decat sa arate frustrarea celuilalt ca nu-si poate "bate" oponentul cu arma argumentului, o arma foarte dificil de manuit. E uman, e normal, e de inteles. Indemnul meu de a lucra cu ideile va fi putin timp luat in considerare, dupa care va fi uitat, si poate se va mai gasi cate unul ca mine sa il repete din cand in cand, pentru echilibru. (Nichita Stanescu avea un eseu superb despre gandirea in idei si gandirea in imagini, este absolut superb si spune cam tot).

Oricum, multumesc mult pentru aprecieri. Mie una imi place dialogul real si sincer. N-as fi zis in ruptul capului ca aveti 60 de ani! Multi inainte.

Pe mine ma cheama Cristina Maria (cum spune si ID-ul meu) si sunt nascuta pe 17 septembrie 1974 la Tg. Mures.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote