View Single Post
  #1  
Vechi 31.10.2009, 08:59:14
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Exclamation Pomelnicul, in mai multe biserici simultan!

1.Un apropiat al familiei mele, care este calugar imi spune recent, la rugamintea mea de a o trece in pomelnicele lui pe fiica mea care are o problema de sanatate , imi spune ,sa faci sa fie pomenita in cat mai multe biserici.
Cine-mi poate explica de ce ? Nu l-am intrebat atunci si nici alta data cand am avut ocazia pe el personal de ce, ptr ca nu mi-am adus aminte sa fac asta. Si de multe ori noi cei din preajma lui sau din cercul meu de apropiati nici macar nu carctim la ce ne spune sa facem, in ideea ca e de bine oricum , cum ne indruma el.
Va rog ,daca stiti luminati-ma si pe mie.
Multumesc

La maslu.

2.O alta intrebare. Aseara la maslu, o intreb pe doamna care vindea lumanari daca se mai practica ideea de a aprinde lumanare in punga cu faina si alta in sticla de ulei care le punem pe masa in timpul slujbei.Asa se proceda cand am fost eu ultima data. Doamna imi raspunde nu, si ma indruma sa cumpar 7 lumanari si sa le aprind afara , sa arda chiar in timpul acela.
Mai tarziu, la un moment dat in timp ce toti eram ingenunchiati si preotul citea o rugaciune, l-am auzit atragand atentia cu blandete unei persoane :" stinge lumanarea,..nu e mort!"
Atunci lumanarile mele ??? !!!! Cine stie ? va rog frumos .....
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 31.10.2009 at 09:10:21.
Reply With Quote