View Single Post
  #3  
Vechi 31.10.2009, 09:31:15
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation Asa este bine...

[quote=clementia;177505]1.Un apropiat al familiei mele, care este calugar imi spune recent, la rugamintea mea de a o trece in pomelnicele lui pe fiica mea care are o problema de sanatate , imi spune ,sa faci sa fie pomenita in cat mai multe biserici.
Cine-mi poate explica de ce ? Nu l-am intrebat atunci si nici alta data cand am avut ocazia pe el personal de ce, ptr ca nu mi-am adus aminte sa fac asta. Si de multe ori noi cei din preajma lui sau din cercul meu de apropiati nici macar nu carctim la ce ne spune sa facem, in ideea ca e de bine oricum , cum ne indruma el.

Dragă clementia, asa este bine... mai ales cand sunt probleme de sanatate. Asa cum la Sf. Maslu e bine sa fie sapte preoti asa si dvs. ati putea da rugaciuni la sapte biserici (manastiri) pentru sanatatea fiicei dvs. . Rugaciunea e mult mai puternica atunci cand e facuta de mai multi preoti deodata. Evident, acest fapt NU E BATUT IN CUIE... De multe ori, cu o credinta puternica, lacrimile mamei la rugaciune pentru copiii ei fac cat rugaciunile a sapte preoti!!!
Dar revin si spun...asa e bine.Cerem ceva de la Dumnezeu... sa dam si noi putin din jertfa noastra, ajutand in acelasi timp manastirea(biserica) la care platim pomelnicul.
Doamne ajuta si multa sanatate tuturor ...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote