View Single Post
  #3  
Vechi 14.12.2009, 23:09:20
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Iată Doamne,Tu și eu / Mă privește! sunt un rău! / Ce-a ajuns zidirea Ta / Doamne Sfânt nu mă lăsa / Mă privește plângi cu jale / Că m-am abătut din cale, / Inima mi-e împietrită. / Sunt o oaie rătăcită. / Nu mi-e dor decât de lume, / De plăceri,de râs,de glume. / Pleacă Doamne de la mine / Nu sunt vrednic eu de tine! / Nu am iubire dar am ură, / Bârfe,răutăți în gură. / Voia Ta nu știu s-o fac / Nu-ți pot fi Doamne pe plac./ Știu că ești mereu cu mine / Știu că poți să mă faci mult bine. / Stai cu mine,nu pleca / Mă ridică de-oi cădea. / Nu mă lepăda / De la fața Ta / Duhul Tău cel Sfânt / De la mine nu-l lua./
Nu suntem decât noi doi / Tu în cer,eu în noroi. / Sunt murdar și păcătos / Fă-mă Doamne sănătos! / Dacă eu îți spun să pleci / Tu rămâi cu mine în veci. / Tu dai viață,Tu ridici / Fără Tine suntem mici./ Fii slăvit în vecii veci. / Te rog Doamne să nu pleci / Tată.Fiu și Duh Sfânt / În cer ești și pe pământ./ AMIN
Frumoase versuri, si seamana foarte mult cu ce am postat eu. O alta rugaciune frumoasa este rugaciunea Sfantului Siluan Athonitul pentru lume:

Doamne, îndreptează-ne, precum o mamă duioasă își îndreptează copiii săi mici.
Dă fiecărui suflet să cunoască bucuria mântuirii Tale și puterea ajutorului Tău.
Dă ușurare sufletelor chinuite ale poporului Tău și pe noi, pe toți, ne învață prin Duhul Sfânt, să Te cunoaștem pe Tine.
Se chinuiește sufletul omenesc pe pământ, Doamne, și nu poate să se întărească cu mintea întru Tine, pentru că nu Te cunoaște pe Tine, nici bunătatea Ta.
Mintea noastră este întunecată de grijile lumești și nu putem pricepe bunătatea dragostei Tale. Tu ne luminează.
Milostivirii Tale toate îî sunt cu putință.
Tu ai spus în Sfânta Evanghelie, că morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și vor învia. Așa fă acum: ca sufletele noastre moarte să audă glasul Tău și să învie, întru bucurie.
Reply With Quote