View Single Post
  #19  
Vechi 19.11.2009, 23:15:00
dianaradoi dianaradoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit ce pacat...

Nu ma mai mira faptul ca parintele Arsenie inca mai naste controverse...Nu degeaba erau toti securistii terorizati de puterea lui...nu degeaba i se spunea "vrajitorul"...
Parintele mi-a schimbat viata prin cartile lui. nu mi se pare in niciun fel agresiv...Si Iisus Hristos spunea adevarul in fata...Si pe El L-au rastignit altii!
Dimpotriva, mi se pare ca a fost un om extraordinar de destept, care a posedat o adevarata cunoastere duhovniceasca, care a incercat sa explice trairile si slabiciunile noastre si prin prisma medicinii si a naturii umane (de care, de altfel, nu ne putem separa).
Din pacate, securistilor de azi inca le mai e frica de puterea parintelui.
Pentru ca el, din ceruri, ne ajuta mai mult...putem ajunge la el mult mai usor, prin rugaciune...Sa nu ne lasam sub nicio forma inselati. Cine a zis ca e greoi sa nu-l citeasca. sa-l citeasca mai tarziu, cand se va simti pregatit. Mie, cartile lui mi s-au parut cel mai usor de citit. Nu le-am lasat din mana seri intregi....

Nu e vorba ca parintele nu a vrut sa-l faca biserica sfant. Nu e adevarat. Pur si simplu stia ca nu se va intampla una ca asta pana la a doua venire a lui Hristos. El a fost un vizionar. Sau nu a spus chiar el ca usile mormantului sau vor fi ferecate pana la a doua venire?
Nu! Nu ne veti indeparta de parintele Arsenie Boca niciodata! Noi, cei carora parintele ne-a schimbat viata, nu trebuie sa ne lasam. Parintele a murit pentru noi, pentru dreptate, pentru neamul acesta romanesc, pentru adevarurile pe care le graia...

Eu nu ma bag in polemicile de pe acest forum...nu caut sa-mi spun opinia neaparat. dar asta m-a durut prea tare...

Last edited by dianaradoi; 19.11.2009 at 23:18:16.