View Single Post
  #25  
Vechi 04.05.2015, 09:29:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul

1.Parintii au astfel de pacate, si au ramas nespovedite inainte de zamislirea
pruncului.In acest caz , pruncul va prelua acest "bagaj" si-l va duce mai departe.

2.Adultul in sine este constient de astfel de pacate si nu se spovedeste.

3.O alta generatie (3-4 generatii) inaintea ta, a facut astfel de pacate de care
tu n-ai habar si nici parintii n-au habar si toate se sparg in capul tau,pe
generatia ta.Astfel, ca viitorul tau prunc sa nu sufere crunt si teribil datorita
acestor pacate care au fost savarsite acum cateva generatii, Dumnezeu opreste neamul,
si rezulta ceea ce crestinul nu-si explica:

"De ce aia pot sa aiba copii si eu nu ? De ce aia pot sa se casatoreasca si eu nu ?
De ce altora li sunt permise lucruri pe care Evanghelia le promoveaza(casnicia,
facerea de copii) si eu sunt oprit ? "

Pai uite din cauza unor astfel de nenorocite de pacate facute de alte generatii
si nespovedite la vremea lor de infaptuitori, care se transmit de la generatie
la alta.
Da, dar unde e Dumnezeul ala milos in toata ecuatia asta? Ca aici (punctele 1 si 3) vorbesti despre cruzimea lui Dumnezeu, prin care pedepseste pe cineva nevinovat pentru pacate facute de altcineva.
Punctul 2 l-as intelege, dar resul de 2 puncte ne aduce din nou la concluzia ca Dumnezeu e crud mai degraba decat milos; unde e dreapta judecata aici, cand pedepsesti pe cineva care n-are nicio legatura cu persoanele si pacatele comise inainte?! Acele persoane isi vor primi rasplata in viata de apoi?! Si cu ce ii ajuta pe ei asta in viata asta, pamanteasca?! Atunci de ce le-a mai permis dumnzeu sa se nasca? Cu scopul de a fi sacul de box al generatiilor anterioare si a cruzimii celui numit atotputernic, celui care are puterea absoluta de a ierta?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.