View Single Post
  #28  
Vechi 05.05.2015, 14:18:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=oaie_cugetatoare;589876]Of, of mai Sophia adevarul este ca fugim de cruce invocand
diferite motive.N-avem curajul sa ne luam crucea.


Nope.
Atunci cand Dumnezeu refuza sa-ti onoreze cererile, insemana ca intre tine si
Dumnezeu exista fie un conflict stiut fie unul nestiut.]

Acest conflict poate sa aiba la baza pacate de moarte/strigatoare la cer
nespovedite.
Astfel de pacate pot proveni din urmatoarele cauze:

1.Parintii au astfel de pacate, si au ramas nespovedite inainte de zamislirea
pruncului.In acest caz , pruncul va prelua acest "bagaj" si-l va duce mai departe.

2.Adultul in sine este constient de astfel de pacate si nu se spovedeste.

3.O alta generatie (3-4 generatii) inaintea ta, a facut astfel de pacate de care
tu n-ai habar si nici parintii n-au habar si toate se sparg in capul tau,pe
generatia ta.Astfel, ca viitorul tau prunc sa nu sufere crunt si teribil datorita
acestor pacate care au fost savarsite acum cateva generatii, Dumnezeu opreste neamul,
si rezulta ceea ce crestinul nu-si explica:

"De ce aia pot sa aiba copii si eu nu ? De ce aia pot sa se casatoreasca si eu nu ?
De ce altora li sunt permise lucruri pe care Evanghelia le promoveaza(casnicia,
facerea de copii) si eu sunt oprit ? "

Pai uite din cauza unor astfel de nenorocite de pacate facute de alte generatii
si nespovedite la vremea lor de infaptuitori, care se transmit de la generatie
la alta.

Ei bine daca te spovedesti si spui tot absolut tot, urmat apoi de canon de pocainta
si impartasanie , poti sa pui capat acestor sir de consecinte nefaste.
Si in acest moment, tu si Dumnezeu sunteti pe aceiasi lungime de unda.

...

Cam la asemenea concluzie ajinsesem si eu....cine stie ce pacate are neamul meu sau /si al lui, de ne e oprit sa ne intemeiem familie si sa avem copii?
Si tocmai cand ma impacasem cu ideea, pare ca s-a razgandit...
Dar, cine stie, poate nu trebuie sa vedem numai partea pozitiva a lucrurilor, poate s-a gandit Dumnezeu sa ne dea o cruce si mai grea de dus....
Poate cel care vine, vine pt a ne pedepsi pt pacatele facute...( poate ne da un copil rau, sau bolnav, care sa ne faca viata grea si sa ne arate astfel toate pacatele noastre...)
Pana acum pare sa semene in partea lui taica-su, fizic, si mare minune de nu-i mosteneste si caracterul...si pana acum pare sa se dezvolte bine, in ciuda greutatilor...asta ori e o binecuvantare de la Dumnezeu, ori, dimpotriva...este asa tocmai pt a fi mai puternca decat noi si a ne pune la respect...in fine, nu vreau sa gandesc de rau despre copilul meu care inca nici nu s-a nascut, dar m-as astepta si ar fi indreptatit sa ne " rasplateasca" atat pt binele cat si pt raul pe care i l-am facut sau i-l vom face...

( eu nu cred 100% teoria conform careia diavolii s-au razvratit impotriva lui Dumnezeu si au vrut sa preia puterea, e prea omeneasca o astfel de initiativa, ci mai degraba cum spune in cartea lui Iov, ca ei ar fi special desemnati de Acesta sa faca rau, sa strice, sa puna la incercare, cu scopul de a perfectiona, desavarsi specia umana, alege graul de neghina, etc...)

Din cauza asta ni se dau sa ne alegem de buna voie sa purtam si anumite " poveri": soti/sotii netrebnici, din reavointa sau neputinta, copiii bolnavi sau deasemenea mai putin vrednici, etc..
In fine,nu vedeti ca unii aleg, aparent, de buna voie, mai exact din mila, un sot sau o sotie fie sarac/a,ie somer/a, fie mai sarac cu duhul, fie cudiverse vicii ( lene, alte slabiciuni), iar altii/altele, care aparent au de toate ( bani, cariera, putere de munca sanatate, averi), sunt aparent " inselati" de o astfel de persoana ( care pare buna, frumoasa, binevoitoare, etc, dar defapt se incadreaza in categoriile descrise anterior)? Cinestie subconstientul lor ce conexiuni face, de cine le aminteste o astfel de persoana, de se indragostesc iremediabil si se insotesc cu ea, urmand sa regrete sau nu mai tarziu ???
De asemeni, cine stie ce ii face, in subconstient, sa dezvolte asemenea caracteristici la copiii lor ? adica sa-i invete, incurajeze, sa devina astfel de " poveri"?

Last edited by fallen; 05.05.2015 at 14:39:38.