Subiect: Budismul
View Single Post
  #70  
Vechi 11.05.2008, 00:36:44
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

nu inteleg de ce spui ca trupul li Iisus dupa inviere este Spiritualizat?Eu inteleg ca tocmai pt a evita o astfel de credinta Iisue dupa ce a inviat a mancat in fata apostolilor.Despre natura trupului hristic nu se spune nimic dar despre natura trupurilor inviate spune chiar Iisus si in crestinism orice afirmatie a lui Iisus hristos are caracter axiomatic.
Nici pe d-voastra Pauldani ni va inteleg :cum vreti sa traiti fara a practica...Ceva in genul acesta ar putea realiza un copil inocent dar nici acela pe deplin.Eu va dau un sfat care l-am primit si eu cu ani in urma si tare mi-a folosit:Incercati rugaciunea isihasta.Pe o trepta foarte avansata a rugaciunii crestine se a afla contemplarea lui Dumnezeu.Atunci totul dispare in jurul tau si nu mai simti nimic in afara bucuriei acelei contemplari.dar la asemenea traire se ajunge f greu.Pt mine ar avea sens cele spuse de d-vostra doar gandindu-ma ca la asta va-ti referit.In peste 20 de ani de rugaciune eu am avut senzatia ca am atins o astfel de stare doar de doua ori.Si as mai vrea sa reusesc o data dar ma indoiesc ca mai sunt vrednic!
Reply With Quote