View Single Post
  #3  
Vechi 14.08.2007, 12:06:07
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anca, inima asa cum spunea pr Arsenie, este o fiinta in fiinta noastra. Inima este locul unde a ales Hristos sa locuiasca. Iti dai seama? El nu sta in minte acolo e iarmaroc cum spunea bunul si iubitul nostru pr Cleopa:):):)
Inima RAMANE curata daca nu judeci, nu dusmanesti, NU RASPLATESTI RAUL CU RAU:rolleyes:, daca ierti, esti milostiv s.a.m.d. In asta consta curatenia inimii cred eu. Pentru ca inima nu este o incapere in care maturam, stergem praful, punem termopane si net sa fie "moderna" inima este adancul adancului! A avea inima curata din punctul meu de vedere inseamna sa fii in armonie cu, constiinta:D Nu imi pot imagina curatenia inimii altfel. Este o vorba din popor: Adevarul este ca apa rece, deranjeaza doar dintii stricati:p.... Curatenia este starns legata de constiinta. Fara armonie intre cele doua Nu exista curatie. De multe ori spunem (si eu spun adesea)nu pot mi-e inima impietrita, dar cum sa fie inima impietrita? Inima este nevinovata, noi prin tot felul de prejudecati, patimi, ganduri o invartosam, o impietrim...apoi plangem ca a renuntat sa mai bata, sa simta.. Ii daruim Lui Hristos doar o bucata din inima restul l-am dat lumii...apoi plangem ca suntem singuri in rugaciune..
Curatenia nu exista FARA O CONSTIINTA CURATA:)
Reply With Quote