View Single Post
  #10  
Vechi 13.09.2014, 17:40:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Păi dacă suntem îndemnați să ne iubim și vrăjmașii, unde e zidul între Ortodoxie și iubire? Acuma, na, nu putem să-i luăm pe toți acasă, cum e o vorbă, dar atâta vreme cât vorbim de oameni, semenii noștri, încercăm (cel puțin încercăm) să îi iubim.
Nu instigăm la ură.
Nu îi excludem pe cei enumerați, dar dacă ei nu bat la ușa noastră, sunt indiferenți, nu crezi că se auto-exclud?
.
Sa iti iubesti vreajmasul spune Biblia. Ortodoxia,cel putin in dogma ,nu am intalnit sa se insiste pe asta . Acum,vorba ta,nu putem sa ii luam acasa pe toti :) Doar ca nu toti au sufletul asa de pur ca al tau,si confunda de multe ori diferenta de dogme,pentru care ceilalti nu sunt integral vinovati, cu jignirea acestora. Si incalca astfel porunca Domnului care spune "Cine va zice prostule sau nebunule fratelui sau , e la fel cu cel care ucide"
Si nici a lor nu e integral vina, daca in dogmqa ortodoxa se spune clar ca cei care nu respecta tainele Bisericii sunt in afara ei,ba mai mult,impotriva ei . Ei nu fac decat sa aplice ce scrie acolo. Si incearca cumva sa trezeasca pe cei de alta opinie.
De aceea imi mentin neintelegerea ,de ce dogma incepe cu aceasta prima regula,a respectarii tainelor, care din start separa oamenii ,si diminueaza oerice alte eforturi ar face ceilalti in sensul binelui
Fundamentele teorectice le stiu, dar de ce nu s-a gasit o alta formula,care intai sa uneasca oamenii in Hristos,iar apoi sa explice necesitatea tainelor.

.
Citat:

Cred că ele au fost puse pentru a ne călăuzi mai bine spre Iubire, pentru a nu cădea în înșelare, și nu pentru a restricționa iubirea. Sunt sigură că există atâtea feluri de a iubi, sau noi, oamenii, înțelegem iubirea diferit. Eu una cred că mergând doar pe mâna mea pot să mă rătăcesc. De aceea caut sprijinul Bisericii.

.
Foarte bine crezi,dar care e legatura dintre taine si iubire in mod concret ? Chiar ai un bun simt innascut,care te duce la a simti rolul Tainelor,desi unele notiuni teoretice le mai gresesti ,cum ar fi calugaria ca fiind o taina. Si ai dreptate ca singuri nu putem razbate , si ca e nevoie de Biserica ,dar si noi trebuie sa fim un teren prielnic pentru invataturile ei,sa ne pastram candoarea care numai credinta in Hristos ne-o da. sa nu luam de bune niste dogme,ca sa stricam in alta parte a conbstrucitiei complicate a sufletyului nostrum , sa devenim agresivi ,dispretuitori , de dragul unor dogme

.
Citat:
Voi folosi iar un exemplu personal: atunci când am început, după mulți ani, să frecventez biserica, slujbele mă odihneau, prin atmosfera lor, prin cântări... nici eu nu știam prin ce. Și acum la fel. Diferența față de situații anterioare, în care slujbele mi se păreau plictisitoare, a fost că abia mai târziu am căutat cu adevărat sprijinul în Biserică. Înainte vedeam biserica doar ca o anexă în viață, acum e însăși dătătoarea de Viață.
Superb, acest fel de experiente imi intaresc si mie increderea in Biserica, chiar mai mult decat citate prea des copiate
Reply With Quote