Subiect: sfinti catolici
View Single Post
  #2  
Vechi 06.12.2010, 17:09:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Poimiine, 8 Decembrie, Biserica Catolica va sarbatori Neprihanita Zamislire a Sfintei Fecioare Maria, sarbatoare foarte controversata. Mari sfinți, teologi și școli teologice s-au grupat progresiv pentru sau împotriva acestei dogme, de-a lungul a sute de ani, in Biserica Catolica. Momentul decisiv in conturarea acestei dogme a fost cind Sfinta Fecioara Maria i-a aparut unei calugarite, Ecaterina Laboure. Sfinta Fecioara i-a cerut acestei calugarite sa-i transmita episcopului sa bata o medalie dupa indicatiile date de Ea. Episcopul nu a crezut in aceste aparitii si au trecut 2 ani pina a batut aceasta medalie; Sfinta Fecioara a cerut ca pe medalie sa fie scris "O Marie zamislita fara de pacat, roaga-te pentru noi pacatosii care alergam la Tine." Dupa baterea acestei medalii, prin intermediul, ei s-au produs nenumartate vindecari miraculoase si convertiri, lucru care i-a oferit episcopului francez ocazia de a crede in acesta aparitie si de a cere papei reanalizarea dogmei Neprihanitei Zamisliri. Deasemenea, datorita nenumaratelor minuni care s-au produs prin aceasta medalie, crestinii obisnuiti o purtau si o poarta cu dragoste si au denumit-o "medalia miraculoasa".

In 1854, la 8 Decembrie, papa proclama aceasta dogma.

In 1858, in Lourdes, Franta, Sfinta Fecioara ii apare unei fetite de 14 ani, Bernadete Soubions, cerind sa se construiasca o capela. Fetita ii aduce la cunostinta aceste lucruri parohului din Lourdes, insa acesta nu crede in aceste aparitii. Ii cere fetitei sa o intrebe pe doamna care ii apare, ce nume are. In una din ultimile aparitii, a 18-a, parca, (timp in care deja cu apa de la izvorul care a aparut s-au vindecat bolonavi), la intrebarea fetitei referitoare la numele ei, doamna misterioasa ii raspunde: "EU SINT NEPRIHANITA ZAMISLIRE", lucru care a intarit dogma care fusese proclamata cu citiva ani inainte.

Atiti prin intermediul medaliei cit si a apei provenita de la izvorul de la Lourdes s-au produs nenumarate minuni, atit vindecari cit si convertiri, ceea ce ne face pe noi, crestinii catolici obisnuiti, sa credem in aceasta dogma.

Ecaterina Laboure are miinile neputrezite, iar corpul Bernadettei Soubirous este neputrezit in intregime, iar ambele sint expuse public. Mai jos am sa redau un mic fragment din jurnalul Beradettei:

"Pentru saracia mamei si a tatalui, pentru ca moara s-a stricat, multumesc Dumnezeu meu! Eram si eu o gura care sa fie saturata! Pentru copii ce i-ai ocrotit, pentru oile ce le-am pazit, multumesc!

Multumesc Dumnezeul meu, pentru procurator, pentru jandarmi, pentru cuvintele dure ale parintelui paroh Peyramle.

Pentru zilele in care ai venit, Fecioara Maria, si pentru zilele in care nu ai venit, multumesc! Pentru toti cei care m-au considerat nebuna, micinoasa, interesata, multumesc, Sfinta Fecioara!

Pentru ignoranta mea si pentru nestiinta mea, multumesc, multumesc, multumesc, pentru ca daca ar fi fost pe pamint o fetita mai neinsemnata decit mine, ai fi ales-o pe aceea!

Pentru mama mea care a murit departe de mine, pentru durerea pe care am sintit-o cind tatal meu, in loc sa intinda bratele micii sale Berandetta, a numito sora Maria Bernarda, multumesc, Isuse!

Multumesc pentru ca ai umplut de amaraciune aceasta inima prea delicata, pe care mi-ai daruit-o.

Pentru maica Iosefina care mi-a spus:"nu esti buna de nimic", multumesc! Multumesc pentru ca am fost privilegiata de mustrari, astfel incit surorile mele spuneau: "Ce noroc ca nu sintem Bernadetta". Multumesc ca am fost amenintata cu inchisoarea pentru ca te-am vazut, Sfinta Fecioara!

Pentru acest trup pe care mi l-ai dat, pentru aceasta boala de foc, pentru membrele mele bolnave, pentru oasele mele suferinde, pentru sudoarea mea, pentru febra mea, pentru durerile tacute si acute. Multumesc, Dumnezeul meu!

Pentru acest suflet pe care mi l-ai dat, pentru ariditatea launtrica, pentru tot, pentru Tine, care uneori erai absent, alteori prezent, multumesc, o, Isuse!"
Reply With Quote