Subiect: Frica de moarte
View Single Post
  #14  
Vechi 13.11.2016, 15:26:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???
E foarte bine că ne e frică de moarte. Cel puțin până la un punct, de unde frica asta poate sa devină paralizantă și să ne prefacă în lași.
În scop pedagogic, Dumnezeu ne lasă să vedem chipurile morților, cu urâțenia lor... Ca să înțelegem, printre altele, că moartea nu e de la Dumnezeu (deși o îngăduie, din marea Lui Înțelepciune), că nu e nici de dorit, că ea este o sluțire teribilă a omului.
Pe de altă parte, moartea e un fenomen obișnuit în natură. Toate ființele se nasc, trăiesc și mor.
Dar natura nu este totul. Noi, oamenii, suntem ființe care am descoperit de mii de ani că dincolo de natură sunt și alte moduri de viață. Gândul vieții veșnice e vechi, e de când lumea...
Dumnezeu ne-a invățat de la inceput cum să trăim, iar nu cum să murim. Moartea a intrat în oameni și in toată Creația printr-un accident: păcatul primilor oameni, al lui Adam și al Evei. Păcăliți de cineva care era și este potrivnic Bunului Dumnezeu și care, așa cum aflăm din Evanghelia după Ioan, a fost de la inceput ucigaș de oameni.
Împotriva morții și a tuturor fricilor există un mare și minunat remediu: dragostea.
Iubește, așadar, cum te-or învăța oamenii cei curați la inimă și cum ne invață pe toți Dumnezeu. Iubind, vei bate și moartea și fricile ei.
Numai să iubești până la capăt!
Reply With Quote