View Single Post
  #1  
Vechi 28.08.2023, 15:20:25
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 756
Implicit Ce parere aveti despre ortodoxia din America?

Expun aici mai intai parerile mele. Nu am fost in State, nu am legatura cu ei, zic doar din ce am citit si am auzit.

Cine sunt ortodocsii din State?

Eu am inteles astfel: dupa istorie si atitudine, in America sunt doua tipuri de ortodocsi si anume comunitatea mai international-americana si comunitatile mai nationalist-izolate.

1) Ortodocsii internationali. Prin misionarii rusi, ortodoxia a inceput sa patrunda mai intai prin Alaska in State prin veacul al XVIII-lea. Mai incolo, in a 2-a jumatate a veacului XIX, dupa ceva cearta intre catolicii si greco-catolicii din America, un val de greco-catolici (imigranti austro-ungari) s-au convertit la ortodoxie, formand o parte din fundatia ortodoxa din America. In sfarsit, in veacul XX, cand bolsevicii au rasturnat regimul tsarist, multi rusi au inceput sa se duca in America si ei. Aceasta mi se pare mie ca formeaza aripa americana/internationala a ortodoxiei din State.

2) Ortodocsii nationalisti. Pe langa aceste miscari, sunt in primul rand imigrantii greci care fac parte din Arhiepiscopia Ortodoxa Greaca din America. Apoi imigrantii sarbi, ucrainieni, si asa mai departe. Acestia de fapt formeaza majoritatea ortodoxa din America, dar am vazut ca sunt criticati pentru tendinte etnonationaliste, caci au liturghia in limba lor nationala si ar interactiona mai putin cu restul.

Ce ne arata statisticile din State?

Mai intai sunt cam 1 milion de crestini ortodocsi in America, deci mai mult ca in Cipru si cam 1/3 din cati sunt in Rep. Moldova. Mai departe, ma refer in principal la studiul asta din 2007-2014: https://www.pewresearch.org/religion...ndscape-study/.

Ortodocsii din State sunt:
- Foarte educati: 40% au studii universitare si jumate din acestia au studii post-universitare, fiind deci cea mai educata confesiune crestina;
- Foarte bogati: 30% castiga peste $100,000 peste luna, ortodocsii fiind, din nou, cea mai bogata confesiune crestina.

Mai intai, aceste lucruri arata ca mitul preferat al anti-clericalilor romani, si anume ca Romania este saraca si/sau needucata din cauza religiei ortodoxe, este fals. Ortodocsii pot fi bogati, educati, si orice altceva. Religia ortodoxa nu opreste pe nimeni din a se realiza cum doreste.

Insa, sunt si semne proaste venite din State: in privinta casatoriilor homosexuale, mai mult de jumatate sunt pentru ele (54%). Desi mai putin in favoare ca romano-catolicii, nu e normal ca majoritatea ortodocsilor sa fie pentru ceva condamnat deschis de toata traditia ortodoxa. Tot la fel, 53% sunt pentru avort, un alt act condamnat de traditia ortodoxa inca de la bun inceput.

Mai mult de atat, ortodocsii au printre cele mai mici rate de transmitere a credintei catre copii: 53% din adultii crescuti ortodocsi inca se identifica cu ortodoxia, mai putini decat catolicii (59%) si cu mult mai putin decat confesiuni precum hindusii (80%), musulmanii (77%), sau evreii (75%).

Concluzie

Acest lucru mi se pare ca arata ca, pana acum, Ortodoxia a esuat in State. In loc ca Biserica sa schimbe cultura, a fost schimbata ea insasi. Desi s-au realizat pe plan profesional si social, au ajuns sa neglijeze credinta, punand-o pe locul 2 sau mai rau. Poate acum cu cresterea conservatorismului pe plan global, America poate sa repuna ortodoxia de acolo pe nivel de plutire, dar, deocamdata, pare un experiment cu roade dezamagitoare.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 12.10.2023 at 12:39:06. Motiv: Redenumit titlul (State -> America)
Reply With Quote