View Single Post
  #25  
Vechi 08.08.2009, 00:53:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
As dori mai multe argumente.
Referitor la cele amintite de Costel, eu cred ca s-a referit la sfaturile pe care preotul le ofera in scaunul spovedanie. Nu cred ca a pus in discutie validitatea tainei. Nu cred ca preotul in cazul Spovedaniei este un simplu instrument, el trebuie sa conclucreze cu Hristos, in privinta sfaturilor pe care le da credinciosilor.
Cind a pus problema vredniciei preotului(formulind in felul acesta-sau cine stie la ce s-a dingit el dar a denumit ,,vrednicie")in taina spovedaniei diferit de celelalte taine deja a facut deosebirea intre ele din acest punct de vedere.Si nu este asa.Tainele sunt egale din punct de vedere haric,cel ce le implineste.Vrednic,nevrednic taina este implinita de Hristos. A pune in discutie validitatea tainei botezului presupune mai intii sa pui problema preotului valid; daca preotul=valid si taina = valida,pt. ca nu are nevoie la savirsire de conditii speciale ca la celelalte.Da, preotul este un simplu instrument in taina deoarece Hristos lucreaza in taina spovedaniei si vorbeste prin gura preotului.Este vorba de ,,substanta"vorbita,de interpretarea,de evaluarea faptelor,de alegerea epitimiilor de transmiterea folosului duhovnicesc al tainei penitentului. A!... cum vorbeste,ce debit verbal are,ce nivel de dictie si elocinta foloseste preotul,cita rabdare si bunavointa afiseaza,asta da, tine de el .Dar atit.
Tu cum intelegi ca in timp ce preotul sta de vorba cu enoriasul el colaboreaza si cu Hristos. Cum vezi colaborarea asta in acelasi timp?
Toate aceste interpretari ale sf.taine se invata prin cursul de liturgica speciala si are la baza invataturile sf. parinti talmacitori ai sf. taine(de exemplu capadocieni),dar despre taina spovedaniei gasesti amanunte de interpretare si in indreptarele de spovedanie.
Reply With Quote