View Single Post
  #30  
Vechi 18.08.2010, 01:59:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit Ce v-am spus eu...

Preot: Bebelușii morți nu pot fi înmormântați creștinește, nu au fost botezați

La acest botez de urgență pot apela numai părinții al căror copil s-a născut cu probleme iar medicii sunt rezervați în privința șanselor de supraviețuire. Ei pot apela la acest botez pentru a-și putea înmormânta creștinește micuțul.

Orice proaspătă mămică își poate boteza singură nou-născutul în cazul în care acesta este diagnosticat cu diverse probleme, sau, așa cum a fost cazul sugarilor de la Maternitatea Giulești, au trecut printr-o tragedie încă din primele momente ale vieții.

"Orice creștin are dreptul să îl boteze, chiar și după primul minut de la naștere. Oricine poate recurge la acest gest, că e medic, asistent , moașă sau om apropiat în salon dacă copilul are probleme sau are o sensibilitate fizică și se constată acest lucru, este îngăduit botezul de urgență", a explicat preotul Valentin Fotescu.

El le-a explicat părinților și cum se procedează:

"Se ia apă și se folosește formula trinitară: "Se botează robul lui Dumnezeu...(și îi pune un nume, pe care îl diorește)..., în numele Tatălui, și al Fiului și al Sfântului Duh. După ce se folosește această formulă, copilul trebuie să fie stropit cu apă, cu orice apă, fie ea plată, minerală...bine ar fi să fie apă naturală, dar dacă nu se poate, poate folosi orice apă are la îndemână", a explicat preotul.

El susține că după acest gest, Dumnezeu îl întărește pe micuț.

"Am văzut situații în care medicii nu îi mai dădeau beblușului nicio șansă din punct de vedere clinic. A fost un caz cu o asistentă care ne-a lăsat să îl botezăm în incubator și apoi imediat am văzut puterea lui Dumnezeu și copilul și-a revenit", și-a amintit preotul.

El a mai spus că micuții care nu sunt botezați nu pot avea o slujbă normală de înmormântare.

"Nu pot fi înmormântați creștinește pentru că nu sunt botezați. Niciodată biserica nu a fost insensibilă la suferința oamenilor și poate să facă o slujbă de întărire a familei și să se roage și pentru prucuncul acela nebotezat", a explicat Valentin Fotescu.

El a mai spus că și părinții creștini care din neglijență nu își botează copilul, împiedicând astfel, chiar și fără voia lor mântuirea sufletului acelui copilaș "vor suporta consecințele în fața lui Dumnezeu", în cazul în care micuțul va muri.

Sursa: realitatea.net
Reply With Quote