View Single Post
  #76  
Vechi 05.07.2012, 19:34:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Azi, dupa ce s-a terminat slujba la Patriarhie, lumea s-a imbulzit sa intre in biserica, sa se inchine la icoane. Cand am intrat si eu, am auzit cantandu-se cu multa evlavie troparul Sfantului Dimitrie, cu o voce foarte clara, linia melodica ireprosabila. Nu era nicio slujba, dar m-am gandit ca poate se canta undeva la strana sau au pus vreo caseta si am inceput sa cant si eu rugaciunea in soapta. Apoi s-au cantat niste tropare ale Maicii Domnului. Pe masura ce inaintam, imi dadeam seama ca e un cantaret, care nu face parte din cor, in mijlocul bisericii. Era un pitic (om mic de inaltime), care canta foarte cucernic, cu ochii atintiti la icoane. Cineva i-a dat un leu, o femeie i-a strans mana, un altul i-a reprosat de ce canta in biserica, deranjand lumea, la care respectivul cantaret i-a raspuns foarte simplu: "Nu cant pentru mata, eu cant pentru Maica Domnului!"

Glykys,se pare ca ai o sansa anume sa surprinzi numai momente minunate prin biserici,asa noroc mai rar.
Il iubesc pe acest om pentru atitudinea lui,mi-a incantat dimineata :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote