View Single Post
  #405  
Vechi 23.09.2016, 15:35:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Vrei tu să-l tragi pe Dumnezeu pe contrasensul tău, însă El merge pe sens. De fapt, e însuși Sensul.
El m-a tras pe mine pe sensul Lui. Eu n-am un sens al meu ci mergeam și eu așa ca voi împreună cu gLumea pe contra sens... pînă m-am prins. Deci nu vreau eu ceva anume. Vreau doar să mergeți și voi să vă lămuriți că Pămîntul e plat și Soarele și Luna sunt semisferice. Nu e greu.

Voi sunteți siguri că nu e așa și din pricina infailibilității voastre nici măcar nu vreți să vă puneți problema cu adevărat.

Dacă ați crede măcar o clipă în Adevăr ați pricepe Facerea și apoi ați crede în Cuvîntul lui Dumnezeu, în Iisus.

Nu puteți fiindcă nu puteți concepe semisfera decît sfera căci așa vă insuflă plauzabilitatea big-bancului și întîmplarea, hazardul... e mai plauzibilă o sferă decît o semisferă... și gata... asta spuneți că ați văzut și v-ați încrezut... în minciună!

Credeți-mă că ''sferele'' sunt semisfeerice! Unul ne dă lumină și căldură bună iar Alta ne dă frig și noapte bună. Unul are înveliș de piatră (Soarele), Una are înveliș de ghiață (Luna). La eclipsa totală de Soare formează împreună o sferă perfectă așa ca un simbol al credinței pentru întreaga creație. Cît e de simplu și frumos!?

Last edited by vsovi; 23.09.2016 at 15:47:59.
Reply With Quote